90 vteřin na rozhovor musí stačit, zvlášť když čeká královna. Sportovní reportér vypráví zážitky z olympiády
Sledovali jste olympiádu? A byli byste ji rádi zažili přímo v Paříži? Tu možnost měl Kamil Jáša, sportovní redaktor Deníku, Českého rozhlasu České Budějovice a Radiožurnálu Sport. Jak se na třiatřicáté letní olympijské hry vůbec dostal a co tam zažil?
Kamil Jáša odjel na olympiádu jako člen reportérského týmu Radiožurnálu Sport. „Tým se skládá půl roku dopředu, protože vysílání je obsáhlé. Snažíme se pokrýt všechny české stopy, vysílá se čtyřiadvacet hodin denně. Bylo nás na to dvanáct redaktorů a dva technici,“ vypráví.
Ani novinářská akreditace ale neopravňuje svého držitele ke vstupu kamkoliv. „Je to olympiáda, mamutí akce, takže s akreditací rozhlasáka se dostanete na hodně míst, ale nedostanete se třeba do olympijské vesnice, případně jen ve vyhrazený čas. Nebo se můžete se sportovci setkávat v takzvané mix zóně, kam je přísně vymezený vstup, dokonce i časově,“ vysvětluje Kamil Jáša.
Posluchači rozhlasu či televizní diváci si můžou všimnout, že vstupy z mix zóny bývají velmi krátké. „Čas je omezený, většinou devadesáti vteřinami,“ potvrzuje sportovní redaktor. „Mluvil jsem třeba s vodním pólistou Martinem Faměrou, to je rodák z Vimperka, který hraje za Španělsko. On se rozpovídal a za chviličku už nám někdo ťuká na rameno, že na Martina čeká španělská královna Letizia. Minuta a půl uplynula a královna měla samozřejmě přednost,“ usmívá se.
Čtěte také
A jaké sporty měl tedy Kamil Jáša letos na olympiádě na starosti? „Začal jsem pro mě hodně neznámým sportem, lukostřelbou. Vždycky to beru jako výzvu. Snažím se proniknout do tajů daného sportu, nastudovat si všechny detaily. Není úplně jednoduché je pochopit, ale ony většinou rozhodují. Třeba lukostřelkyně Marie Horáčková, úřadující mistryně světa, měla veliké ambice, ale na medaili nedosáhla. Vyprávěla, že v Paříži nastydla z klimatizace, a tak nebyla úplně fit,“ odpovídá.
Dále se věnoval ještě beachvolejbalu, kde „je doma“, komentoval veslování a poslední čtyři dny moderní pětiboj na zámečku ve Versailles. „Nádherná věc,“ vydechne. Škoda jen, že ze „svých disciplín“ neměl možnost tlumočit posluchačům žádný medailový úspěch. On sám ovšem nelituje.
Jak Kamil Jáša hodnotí letošní olympijskou bilanci Čechů? Jaká byla v Paříži atmosféra? Co sledoval se zájmem jako divák? A je i pro sportovního novináře olympiáda nejvíc? Celý rozhovor si poslechněte online.
Související
-
Složité přesuny a nechutná snídaně. I takové nástrahy čekaly fotografa na olympiádě
Jeden den fotí ubytovnu pro sociálně slabé, další den politiky a pak slavnosti. Třeba tak může vypadat týden Václava Pancera, který je fotografem České tiskové kanceláře.
-
Na hod kuželkou přesedlal po úrazu někdejší Muž roku a lyžař Martin Zach. Sní o paralympiádě
Skromnost, přirozenost a sympatii ocenili v roce 2009 členové poroty, která Martinu Zachovi udělila titul Muž roku. Následujícího dne skočil do vody a poranil si páteř.
-
Zbraň nemám, to je pravidlo, říká reportér Jakub Szántó, který jezdí tam, odkud ostatní utíkají
Jakub Szántó je nositelem několika novinářských cen i autorem knih. Lidé ho znají zejména jako zpravodaje na politicky výbušném Blízkém Východě a jako válečného reportéra.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.