90 vteřin na rozhovor musí stačit, zvlášť když čeká královna. Sportovní reportér vypráví zážitky z olympiády

16. srpen 2024

Sledovali jste olympiádu? A byli byste ji rádi zažili přímo v Paříži? Tu možnost měl Kamil Jáša, sportovní redaktor Deníku, Českého rozhlasu České Budějovice a Radiožurnálu Sport. Jak se na třiatřicáté letní olympijské hry vůbec dostal a co tam zažil?

Kamil Jáša odjel na olympiádu jako člen reportérského týmu Radiožurnálu Sport. „Tým se skládá půl roku dopředu, protože vysílání je obsáhlé. Snažíme se pokrýt všechny české stopy, vysílá se čtyřiadvacet hodin denně. Bylo nás na to dvanáct redaktorů a dva technici,“ vypráví.

Ani novinářská akreditace ale neopravňuje svého držitele ke vstupu kamkoliv. „Je to olympiáda, mamutí akce, takže s akreditací rozhlasáka se dostanete na hodně míst, ale nedostanete se třeba do olympijské vesnice, případně jen ve vyhrazený čas. Nebo se můžete se sportovci setkávat v takzvané mix zóně, kam je přísně vymezený vstup, dokonce i časově,“ vysvětluje Kamil Jáša.

Posluchači rozhlasu či televizní diváci si můžou všimnout, že vstupy z mix zóny bývají velmi krátké. „Čas je omezený, většinou devadesáti vteřinami,“ potvrzuje sportovní redaktor. „Mluvil jsem třeba s vodním pólistou Martinem Faměrou, to je rodák z Vimperka, který hraje za Španělsko. On se rozpovídal a za chviličku už nám někdo ťuká na rameno, že na Martina čeká španělská královna Letizia. Minuta a půl uplynula a královna měla samozřejmě přednost,“ usmívá se.

Čtěte také

A jaké sporty měl tedy Kamil Jáša letos na olympiádě na starosti? „Začal jsem pro mě hodně neznámým sportem, lukostřelbou. Vždycky to beru jako výzvu. Snažím se proniknout do tajů daného sportu, nastudovat si všechny detaily. Není úplně jednoduché je pochopit, ale ony většinou rozhodují. Třeba lukostřelkyně Marie Horáčková, úřadující mistryně světa, měla veliké ambice, ale na medaili nedosáhla. Vyprávěla, že v Paříži nastydla z klimatizace, a tak nebyla úplně fit,“ odpovídá.

Dále se věnoval ještě beachvolejbalu, kde „je doma“, komentoval veslování a poslední čtyři dny moderní pětiboj na zámečku ve Versailles. „Nádherná věc,“ vydechne. Škoda jen, že ze „svých disciplín“ neměl možnost tlumočit posluchačům žádný medailový úspěch. On sám ovšem nelituje.

Jak Kamil Jáša hodnotí letošní olympijskou bilanci Čechů? Jaká byla v Paříži atmosféra? Co sledoval se zájmem jako divák? A je i pro sportovního novináře olympiáda nejvíc? Celý rozhovor si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.