380 výstupů na Kleť zvládl za jediný rok Radek Perník. Nejrychleji kopec vyšlapal za 27 minut
Úbytek na váze byl prvotní motivací Radka Perníka k častým výstupům na nejvyšší horu Blanského lesa. To se mu povedlo, shodil 22 kilogramů. Ani pak ale chodit na jihočeskou Kleť nepřestal. Naopak, přidal na intenzitě a nakonec loni zvládl vůbec nejvíc výstupů a stal se Kleťákem roku 2022.
Radek Perník je osmačtyřicetiletý rodák z Českého Krumlova, živí se truhlařinou a baví ho závodní automobily. Kromě toho má ale ještě další, trochu méně obvyklý koníček. Před čtyřmi lety propadl kouzlu nejvyššího vrcholu Blanského lesa. Od té doby soutěží s ostatními členy Klubu přátel hory Kleť o nejvyšší počet výstupů za rok.
Loni Radek Perník stanul na vrcholu Kletě 380krát. To mu vyneslo titul Kleťák roku 2022. Původním plánem bylo dosáhnout třístovky. „Po vyhlášení předloňského ročníku jsme si s kamarády řekli, že by bylo dobré zvládnout 300 výstupů. Chodili jsme každý den,“ vypráví.
„Pak přišla soutěž Himalájský tygr, kdy jsme během jednoho dne absolvovali víc výstupů. A v polovině roku jsem viděl, že jsem s určitým náskokem na prvním místě, tak už byla jasná volba, že budu chtít vyhrát,“ dodává.
Blízko k titulu měl už předloni, kdy byl jeho největším soupeřem Pavel Kovač, který nakonec zvítězil před Radkem Perníkem o tři výstupy. Loňským nejsilnějším konkurentem byl Pavel Kočvara, toho ale Radek Perník překonal o osm výstupů.
Čtěte také
Do soutěže v počtu výstupů Kleť není potřeba se oficiálně přihlašovat. „Dojdete nahoru do restaurace, tam je kniha. Zapíšete se, uvedete, odkud jste šli, datum a na konci roku se výstupy sečtou,“ vysvětluje Radek Perník.
Cest na Kleť vede několik. Radek Perník většinou volí nejkratší trasu pod lanovkou, a to kvůli času, o víkendech pak chodí z Českého Krumlova. „Cesta pod lanovkou nahoru a dolů trvá celkem 55 minut. Nahoru jsme to nejrychleji zvládl za 27 minut,“ doplňuje.
Započítávají se výstupy pěšky i na kole. Radek Perník většinou vyráží o víkendech dopoledne, ve všedních dnech v odpoledních a podvečerních hodinách.
Každodenní výstup na Kleť je závazek, který omezuje nejen samotného Kleťáka, ale i jeho rodinu. Odjet na delší dovolenou je nereálné. „První rok, kdy jsem začal chodit, mi doma kupovali dokonce i oblečení, podpora byla velká. Loni už nadšení opadlo, ale berou to jako součást mého života,“ usmívá se Radek Perník.
Celý rozhovor s Kleťákem roku 2022 Radkem Perníkem si poslechněte online.
Související
-
Říkají mi ředitel prkna, vypráví Hynek Okleštěk, který za devět let zvládl přes 900 výstupů na Libín
Bývalý reprezentant v triatlonu, současný místopředseda Klubu českých turistů a sportovec tělem i duší. To je Hynek Okleštěk, který od svých osmi let žije v Prachaticích.
-
U nás baštíme maso, prozrazují část receptu na úspěch manželé, držitelé titulů ze závodů se psy
Speciálním odnožím mushingu, tedy závodů s psími spřeženími, se věnují Simona a Pavel Pischekovi z Českých Budějovic. Mladí manželé se zaměřují na individuální mushing.
-
Sto půlmaratonů ve sto dnech. Neuvěřitelný kousek dokázal amatérský běžec Petr Jedlička
Petr Jedlička ze Slaného rekonstruuje domy. A ve volném čase běhá. Když se večer vrátí z práce, dá si něco menšího a vyběhne. Takto zdolal ve sto dnech sto půlmaratonů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.