Říkají mi ředitel prkna, směje se sportovec Hynek Okleštěk, který za devět let zvládl přes 900 výstupů na Libín

9. listopad 2022

Přes Prahu, Sušici a Frýdek-Místek vedla cesta bývalého reprezentanta v triatlonu, současného místopředsedy Klubu českých turistů v Prachaticích a sportovce tělem i duší Hynka Oklešťka na jih Čech. „V Prachaticích žiju od svých osmi let. Po šedesáti letech se považuji za Prachatičáka,“ říká.

Za život vystřídal pouze tři zaměstnání. Šestnáct let pracoval u silnic, další profese už měly úzkou vazbu na sport. „Kvůli triatlonu jsem se přemístil do plaveckého bazénu, kde jsem upravoval vodu, udělal jsem si zkoušky pro plavčíky a hlavně jsem se tam učil plavat kraula pro triatlonové závody,“ vypráví.

Pak se stal závodníkem a reprezentantem v triatlonu a zároveň se přemístil do firmy, která vyrábí, montuje a prodává kola. „Odtud jsem šel po dvaadvaceti do důchodu,“ dodává.

Jako většina prachatických sportovců si i Hynek Okleštěk zamiloval horu Libín. V dobách své triatlonové kariéry ji často zdolával jako součást tréninku. Ale ani v důchodu na ni nezanevřel. „Před devíti lety jsme si se skupinkou lidí řekli, že budeme chodit na Libín. Já jsem v šedesáti přestal běhat, když už jsem nezávodil, ale ta náplň mi scházela. Chtěl jsem si šetřit klouby, i když nevím, jestli jim ulevím zrovna chozením na Libín, ale zatím je to v pořádku,“ líčí.

Čtěte také

„Vzal jsem ze zahrady prkno, přitloukl ho na strom a tam si děláme čárky. Někteří už odpadli, ale spousta dalších se přidala. Říkají mi ředitel prkna,“ směje Hynek Okleštěk, který během devíti let zvládl více než 900 výstupů a začíná se blížit vytouženému číslu 1096. Přesně tolik hora Libín měří. 

Na triatlonové závody se začal Hynek Okleštěk připravovat ve svých 36 letech s tím, že závodit začne ve čtyřiceti, kdy už se bude řadit k veteránům. Hodně plaval, běhal i jezdil na kole. V době závodů trénoval denně, často dvoufázově. „Bylo to vždy třeba plavání a běh, plavání a cyklistika, do toho nějaké posilování. Byl jsem profík, ale chodil jsem při tom do práce. Měsíčně trénink zabral i šedesát hodin,“ popisuje.

Nejhezčí vzpomínku má na krajský přebor v Jindřichově Hradci. „Tam jsem ve svých 43 letech porazil vlastně všechny, vyhrál jsem komplet závod krajského přeboru. Za veterány jsem se pak účastnil i zahraničních závodů, odkud mám také medaile. Měl jsem u toho i tři zaměstnání, abych si na to všechno vydělal, protože jsem nechtěl závodit na úkor rodiny,“ doplňuje.

Celý rozhovor s celoživotním sportovcem a nynějším předsedou Klubu českých turistů v Prachaticích Hynkem Oklešťkem si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...