Nápady a inovace vědců je potřeba právně ochránit. Na Jihočeské univerzitě se o to stará Růžena Štemberková
Propojování vědců s investory zajišťuje na Jihočeské univerzitě Kancelář transferu technologií, kterou vede Růžena Štemberková. Za svou práci nedávno získala prestižní ocenění na světové konferenci v Dubaji. Její tým poskytuje akademikům klíčový servis a konzultace v oblasti duševního vlastnictví.
Kancelář transferu technologií na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích funguje od roku 2012. Různými kroky se podle její šéfky Růženy Štemberkové daří mezi vědci zvyšovat povědomí o problematice duševního vlastnictví.
„Za pomoci různých pravidelných seminářů a konzultací jim zdůrazňujeme, že know-how a inovace, se kterými přicházejí, jsou naprosto originální a výjimečné. Musí ale myslet na jejich právní ochranu. Teprve následně je mohou nějakým způsobem publikovat a pak nabízet komerční sféře,“ popisuje ideální postup.
Na počátku je vždy testování myšlenky nebo designu, odborně se tomu říká fáze „proof of concept“. Možná trochu překvapivě v tomto stádiu o finanční podporu momentálně žádají nejen technologové a přírodovědci, ale také zástupci humanitních oborů.
„Uplatnění jde většinou do společnosti, ať už to jsou různé úřady nebo spolky. Také humanitní obory jsou velmi zásadní a rychle se rozvíjí. Dříve ale opravdu o podporu žádaly hlavně technicky zaměřené fakulty,“ dodává Růžena Štemberková.
Celý rozhovor s Růženou Štemberkovou, vedoucí Kanceláře transferu technologií na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, si poslechněte online.
Související
-
Jihočeští vědci poprvé pořádají kurz, na kterém lidem ukáží, co všechno zkoumají na Šumavě
Věděli jste, že krásy Národního parku Šumava můžete poznávat i díky speciálním kurzům univerzity třetího věku? Sérii sedmi přednášek a dvou exkurzí povedou přírodovědci.
-
Jak drží mraky na obloze a může člověk přežít spolknutí velrybou? Vědci vám odpoví na cokoli
Kde se vzala sůl v moři? Může se ježek probudit ze zimního spánku dřív? Proč se kabely vždy zašmodrchají? To jsou otázky, které lidé pokládají v projektu Zeptej se vědce.
-
Zvláštní podzemní hlodavce, kteří přežijí i v extrémních podmínkách, zkoumají vědci v Budějovicích
O téměř 400 jedinců rypošů, kteří zaujali vědce svými schopnostmi, se stará tým na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.