21. srpen je pro náš národ velmi temný den, ale o tomto datu se před 120 roky narodil Count Basie!
Jednadvacátý srpen je z českého pohledu dnem dosti temným při vědomí toho, co se o tomto datu v roce 1968 v naší zemi událo. Avšak pro dějiny swingu jde o významné datum v pozitivním slova smyslu, neboť se 21. srpna 1904 narodil veleslavný kapelník a pianista Count Basie!
Byť je mediálně jako „král swingu“ pojmenován Benny Goodman, mnozí tento titul „udělují“ také Countu Basiemu. Důvodů k tomu vedoucím se dotkneme v půlhodince V náladě swingu, potažmo jazzu, v níž se také nevyhneme důležité kapitole „Count Basie a zpěváci či zpěvačky“.
Legendy jako Ella Fitzgerald, Billy Eckstine, Frank Sinatra, na začátku Jimmy Rushing, Joe Williams nebo Tony Bennett, který Counta Basieho připomněl těmito slovy: „Basie si uměl vytvořit na pódiu zajímavou náladu. Neustále stříhal obočím a vykřikoval nějaká citoslovce. Byla s ním legrace. Věděl také, jak má zapojit do hry publikum a jak vytvořit náležitý zvuk orchestru. Basie měl mikrofon u piana, ale jeho dlouholetý kytarista Freddie Green nikdy mikrofon u sebe neměl, přesto byl více slyšet než žestě – když to Basie chtěl...“
A spolupráci Tonyho Bennetta právě s orchestrem Counta Basieho doložíme jednou skladbou – Firefly, tedy Světluška.
Související
-
Vylité pivo zapříčinilo odchod prominentního pianisty, který exceloval v orchestru Bennyho Goodmana
Především jako prominentní člen legendárního swingového bandu Bennyho Goodmana vešel ve známost před 120 roky narozený znamenitý bělošský pianista Jess Stacy.
-
Příjemnou náladu léta mohou dobře navodit tóny vibrafonu a nahrávky mistra tohoto nástroje
Středobodem pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu budou nahrávky Cala Tjadera, jenž byl dozajista jednou z největších hvězd jazzového vibrafonu druhé poloviny 20. století.
-
„Gabriel 20. století“, jemuž vděčil za šlágr také Glenn Miller, a ten, kdo proslavil sopran saxofon
Zprvu obrátíme pozornost k trumpetistovi Erskine Hawkinsovi, který stál v čele orchestru, o němž jeden publicista psal jako o nejlepším zapomenutém bandu v dějinách swingu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.