Příjemnou náladu léta mohou dobře navodit tóny vibrafonu a nahrávky mistra tohoto nástroje
S časem a náladou léta bude souznít hudební nabídka půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu. Jejím středobodem budou nahrávky Cala Tjadera, jenž byl dozajista jednou z největších hvězd jazzového vibrafonu druhé poloviny 20. století.
Mladý Cal Tjader byl okouzlen jazzovou rytmikou a v šestnácti se zúčastnil soutěže mladých bubeníků, kterou uspořádal věhlasný swingař a mistr tohoto nástroje Gene Krupa. Soutěž vyhrál a mohl si zabubnovat společně s Krupou.
Jenže radost hned příštího rána zhatil útok Japonců na Pearl Harbor. Cal Tjader vstoupil do armády v roce 1943 a sloužil jako zdravotník. Po návratu se vrátil k vysokoškolskému studiu a nějaký čas uvažoval o učitelské kariéře.
Vyhrála ale hudba, přesněji řečeno jazz. Společně s mladým talentovaným pianistou Davem Brubeckem sestavil Cal Tjader oktet a záhy se o něm mluvilo jako o nadějném bubeníkovi na kalifornské jazzové scéně.
Tuto éru však ukončilo v roce 1951 vážné Brubeckovo zranění. Cal Tjader se v té době stále více jako samouk přibližoval nástroji, který je s ním z dnešního pohledu nejvíce spojován – tedy k vibrafonu. A z nahrávek excelentního vibrafonisty Cala Tjadera budeme vybírat…
V navozené letní hudební atmosféře se po vzpomínce na Cala Tjadera přesuneme do Čech s kvartetem Jakuba Šafra a také Los Rumberos Triem, což je jeden z projektů Petra Smetáčka, jehož základem je afro-kubánská hudba, tedy „salsa“, navíc zde hojně doplněná o známé „latino“ evergreeny a jazzověji laděné skladby.
Související
-
„Gabriel 20. století“, jemuž vděčil za šlágr také Glenn Miller, a ten, kdo proslavil sopran saxofon
Zprvu obrátíme pozornost k trumpetistovi Erskine Hawkinsovi, který stál v čele orchestru, o němž jeden publicista psal jako o nejlepším zapomenutém bandu v dějinách swingu.
-
„Mr. B“ měl krásný baryton s výrazným vibratem a také si potrpěl na oblečení
Výborný a populární zpěvák a velmi vnímavý kapelník, to byl Billy Eckstine. Od jeho narození uplynulo 110 let. Přišel na svět v Pittsburghu jako syn bělocha a černošky.
-
Svěží start s Pátečním boogie a také strhující swingující bicí
Pátečním (nebo také Rock'n Roll) boogie s orchestrem Karla Vlacha svižně odstartuje první červencová swingová a jazzová nálada a současně malá vzpomínka na Vlastimila Hálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.