Zvláštní šperk, který je vlastně jen polovinou. Vědci ukázali snubní prsten manželky Petra Voka
Kopii zlatého prstenu z rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku poprvé ukázali veřejnosti jihočeští vědci. Klenot patřil Kateřině z Ludanic, která byla manželkou Petra Voka. Archeologové prsten objevili na víku sarkofágu tohoto posledního Rožmberka. Představili také nejnovější poznatky třináctiletého průzkumu pohřební komory Rožmberků ve vyšebrodském klášteře.
„Prsten je jedním z mystérií rožmberské hrobky. Je to zlatá obroučka, která je v nábězích ke korunce zdobená dvojicí kytiček, jejich střed je zdoben červeným kamenem a zeleným emailem,“ ukazuje geofyzik Jiří Šindelář zvětšeninu rožmberského prstenu, který patřil Kateřině z Ludanic.
Prsten vypadá, jako kdyby nebyl dodělaný. „Je tomu tak proto, že koukáme jenom na půlku toho symbolu. On totiž existuje ještě jeden prsten, který patřil právě Petru Vlkovi,“ vysvětluje Jiří Šindelář.
„Jedná se o speciální typ snubního prstenu, v podstatě dvojici prstenů. Každý ze snoubenců nosil jeden. V korunce je zářez, který rozděluje šperk na dvě části, ale dají se zase spojit a teprve pak vytváří nějaký konkrétní symbol,“ líčí vědec.
Příběh nalezeného prstenu je romantický a zároveň tajemný. „Dřevěná rakev Kateřiny z Ludanic se rozpadla, část obsahu se vysypala do prostoru a vypadl i tento prsten. Přepadl až na rakev jejího manžela, kde zůstává ležet dodnes. A to dokonce v místě, kde můžeme předpokládat pravou ruku Petra Voka,“ říká Jiří Šindelář.
Čtěte také
Nález prstenů ale není jedinou výjimečností výzkumu. „Unikátní je už sama hrobka jako taková, protože se jedná o naprosto výjimečný prostor, kde jsou pohřbené opravdu elity tehdejší společnosti. Snese srovnání pouze s hroby králů a císařů v Evropě,“ připomíná vědec.
Archeolog Patrik Červák dodává, že netradiční byl i způsob terénního průzkumu hrobky. „Zjišťujeme, co se nachází pod povrchem, aniž bychom ten povrch narušili. Vyvrtali jsme drobnou centimetrovou díru do hrobky. Tudy se zavedla kamera na velkém rameni tak, aby se s ní dalo pohybovat a celý prostor jsme dokázali postupně zdokumentovat,“ popisuje.
Výsledky bádání shrnul tým v nové knize, která vypráví příběhy z místa posledního odpočinku Pánů z Růže. „Přináší informace pro odborníky a formou interaktivních příloh a virtuální reality digitálních modelů můžou čtenáři dál bádat v rožmberské hrobce a navázat na práci celého realizačního týmu,“ upřesňuje geofyzik Jiří Šindelář.
Do května příštího roku by měla vzniknout replika obou rožmberských prstenů z autentických materiálů. Vyrobí je zlatník Andrej Šumbera, restaurátor relikviáře svatého Maura. Prsteny budou pak k vidění ve vyšebrodském klášteře.
Související
-
410 let po smrti Petra Voka vyvrátili archeologové další legendu. V hrobce našli rožmberské zlato
Archeologové definitivně ukončili výzkum hrobky, ve které spočinul Petr Vok. Nepřístupnou pohřební komoru ve Vyšším Brodě nepřetržitě monitorovali uplynulých deset let.
-
Šesticentimetrová senzace. Milevský klášter poprvé vystavil údajný hřeb z Kristova kříže
Jednu z nejvzácnějších pašijových relikvií světa ukázal milevský klášter. Svatý hřeb pocházející údajně z Kristova kříže našli archeologové v tajné chodbě před dvěma lety.
-
27 koster objevili archeologové za hřbitovní zdí v Třeboni. Některá těla byla uložena nezvykle
Na proměně parku Na Rybníčku v Třeboni pracuje stavební firma. Při odkrývání zeminy nedaleko hřbitovní zdi její bagry nečekaně odhalily i kus historie.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Chce Jurečka zpoplatnit péči o důchodce? ‚Jednoznačná dezinformace,’ vyvrací ministerstvo
-
S Trumpem čelí Tchaj-wan nejistým vyhlídkám. Obavy budí jeho výroky i Muskův vliv v administrativě
-
Tereza dobrovolničí už od 14 let. Působila v keňském sirotčinci, teď pomáhá Adamovi se svalovou atrofií
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění