Zuzana Krónerová, Michal Horáček, Zdenek Merta i Fero Fenič vzpomínají pod Světly ramp na Hanu Hegerovou
„Milan Lasica a Jaro Filip napsali tuto písničku pro jednu herečku do televizní relace Ktosi je za dverami, a shodou okolností tou herečkou jsem byla já. Potom jsme v divadle tuto scénku s touto písničku zopakovali. Na tom představení byla i paní Hana Hegerová.“
„Velmi se jí Čerešně líbily a šla pak za Milanem Lasicou, protože byli dlouholetí přátelé, a požádala jej, zda by si tuto píseň mohla vzít do svého repertoáru. Pak v jejím podání vešla do povědomí díky filmu Pelíšky. A mně se nakonec splnil sen, že jsme si s paní Hankou při předávání Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v Bratislavě mohly Čerešně zazpívat společně, každá jednu sloku. A pak jsme si potykaly.“
Tak vzpomíná známá slovenská herečka Zuzana Krónerová na krásnou písničku Čerešně, potažmo na velkou šansoniérku Hanu Hegerovou v pořadu Světla ramp.
Čtěte také
Ten však uvede jiná skladba – Kdo by se díval nazpátek, autorů Petra Hapky a Michala Horáčka pro Hanu Hegerovou, avšak my se pod Světly ramp zpravidla díváme nazpátek. Náležitý důvod nám k tomu tentokrát dává nedožité říjnové jubileum nezapomenutelné zpěvačky Hany Hegerové, doprovázené vedle jiného frankofonním kompilačním albem Supraphonu Merci, ale především skvělou knihou, rozsáhlým dokumentárním románem autora Tomáše Padevěta Carmen – Skutečný život Hany Hegerové.
Na této velmi působivé a plastické knize pracoval Tomáš Padevět deset let, i v přátelské součinnosti s paní Hegerovou. A křest této knihy v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí byl v uplynulém úterý pěkným důvodem setkání řady osobností spjatých s Hanou Hegerovou.
Ty přispěly svými vzpomínky na paní Hanu Hegerovou, která odešla kamsi výš letos na jaře, do této půlhodinky – Světla ramp. Vedle Zuzany Krónerové to byli textař Michal Horáček, skladatel a klavírista Zdenek Merta, režisér Fero Fenič i výtvarnice, zpěvaččina sestřenice Alžběta Vlčková. A toto zajímavé „leporelo vzpomínek“ doprovodí působivé písničky paní Hany Hegerové – Denim Blue, Santa Lucia, Jak bolí léto nebo Cesta.
Související
-
První dáma českého šansonu Hana Hegerová se nikdy publiku nepodbízela
„Šanson, když přeložíte, je píseň. A já jsem vždy písničky, včetně lidových, zpívala. Já přesně nevím, co je to šanson, od toho jsou jiní, já si holt zpívám po svém.“
-
To třeboňští pěšáci na lodích už jedou aneb Rybářská a zčásti jihočeská písničková pohoda
To třeboňští pěšáci na lodích už jedou. Ano, je to pravda, nastal pro ně čas, jak zpívali Ivan Zicha a Lída Pouzarová, tedy Minnesengři, v lidové písni V Třeboni na hrázi.
-
Hot Rod Lincoln a vzpomínání na ty, kteří odešli v minulých týdnech
V kaleidoskopickém vydání Světel ramp vzpomeneme zářijových odchodů několika osobností z různých hudebních žánrů. A jednoho z nich na pozadí písničky Hot Rod Lincoln.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.