Vánoční koncerty legendárních Fešáků v Českých Budějovicích mají dlouhou tradici. Ten letošní bude jubilejní
V pořadu Světla ramp zazní několik vánočních písniček od legendárních Fešáků, což má dva aktuální důvody. Jeden širší, druhý jihočeský. Začneme tím prvním. Letos si můžeme připomenout půlstoletí od přechodu také úctyhodné country skupiny k českému jménu Fešáci.
Kapela jako taková vznikla před Vánocemi roku 1967, kdy se u Brümerů v kuchyni sešli právě bandžista a zpěvák Pavel Brümer, kytarista Karel Poláček, houslista Jan Turek a založili skupinu Greenes. Po úspěších na Portě zvolili další anglický název Bluegrass Hoppers. A v roce 1974, kdy se od Greenhorns odtrhli Michal Tučný, Tomáš Linka a Petr Novotný a připojili se k Bluegrass Hoppers, si musela kapela název pod tlakem doby počeštit na Fešáky.
A teď jsme u druhého, jihočeského, aktuálního důvodu předvánoční schůzky s Fešáky. V rámci jejich jubilejního turné po celém Česku se jako po mnoho let zastaví se svým svátečním programem 16. prosince, to znamená už opravdu brzy, v Českých Budějovicích, ve společenském sále Metropolu.
A ty vánoční koncerty v Budějovicích se staly velmi oblíbenými a mají dlouhou historii a vlastně také výročí, neboť Fešáci jezdí do Českých Budějovic pravidelně už od roku 1974. Zpěvák, hráč na foukací harmoniku a hlavní tvář Fešáků Tomáš Linka se vrátí v pořadu ve vzpomínkách k začátkům Fešáků, k původu názvu a také k jedné zajímavosti vztahující se k tradičním českobudějovickým koncertům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.