Jaká je představa štěstí v písničkách Marie Rottrové, Hany Zagorové, Heleny Vondráčkové nebo Paula McCartneyho?
„Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá.“ Těmito starou českou filmovou komedií proslavenými slovy se kdysi ptal a odpověděl ve verších velký český básník žijící v jihočeském Písku Adolf Heyduk. Na otázku se budeme snažit maličko odpovědět v sadě písniček, které mají štěstí vsazeno už do názvu a které se z většiny staly hity.
Světla ramp s podtitulem Štěstí, tedy další ze vzpomínkových hudebních půlhodinek, jsou tentokrát složena ze songů v podání Marie Rottrové, Hany Zagorové, Heleny Vondráčkové, Doris Day, Jimmyho Soula, kapely s pěkným názvem Mercy a také Paula McCartneyho a skupiny Wings.
Jak vypadá štěstí – tak na to má jistě každý z nás maličko odlišnou odpověď. Představa štěstí je věcí velmi individualizovanou. Někdo pro pocit štěstí potřebuje lásku, někdo slastné požitky, někdo zase hmotné statky, někomu třeba stačí, když v zimě padá sníh a v létě svítí sluníčko.
A leckdo ví, že štěstí je tuze křehká a pomíjivá věc, jak vyplyne z této mozaiky písniček, jejichž texty zohledňují rovněž významový rozdíl: být šťastný a mít štěstí.
A třeba slavná zpěvačka i filmová herečka Doris Day se v písni I Want To Be Happy dotýkala toho prvního případu s nesobeckým přáním: „Chci být šťastná, ale nebudu šťastná, pokud ty nebudeš šťastný taky.“
Související
-
Pokáč o kočce s errorem, od níž „má ruce nohy samej šrám“, a další. Zkrátka kočičí Světla ramp
„Mám doma kočku, mám ji rád. Je to skvělý kamarád. Jen od tý doby, co ji znám, mám ruce nohy samej šrám,“ zpívá oblíbený český písničkář Pokáč, vlastním jménem Jan Pokorný.
-
O Hromnicích svíčky v písních Karla Gotta, Nezmarů, Věry Martinové, Karla Plíhala i Minnesengrů
Druhého února jsou Hromnice, což je lidový název pro starobylý křesťanský svátek Uvedení Páně do chrámu. Symbol Hromnic – svíce – uctíme v pořadu písničkovou sestavou.
-
Hustá mlha, avšak také romantický mlžný závoj – zkrátka písničky, které vyrostly z mlhy
Světla ramp se tentokrát rozsvěcují v poněkud mlžném oparu. Výběr písní totiž přizpůsobíme aktuálnímu počasí a ročnímu období, s nímž jsou neodmyslitelně spojeny mlhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.