Hot Rod Lincoln a vzpomínání na ty, kteří odešli v minulých týdnech
V kaleidoskopickém vydání Světel ramp vzpomeneme zářijových odchodů několika zajímavých osobností z různých hudebních žánrů. A jednoho z nich na pozadí „automobilové“ písničky Hot Rod Lincoln.
Jejím autorem a prvním interpretem byl písničkář vyrůstající v Montaně Charlie Ryan, který v ní v 50. letech původně reagoval na jinou písničkou a popsal závod lincolnu s cadillacem. Lincoln vyhrál, nicméně řidič skončil v „péči“ policie, z níž ho vysvobodil až rodič. Proto si jeho otec na začátku a na konci příběhu stýská: „Synu, donutíš mě pít! Pokud nepřestaneš řídit ten Hot Rod Lincoln.“
S touto rockabilly písničkou měl potom jistý úspěch také countryový zpěvák Johnny Bond, ale po více než deseti letech vdechla tomuto songu nový život zajímavá country kapela z Michiganu se jménem inspirovaným, řekněme, science fiction seriály Commander Cody and His Lost Planet Airmen.
Jejím vedoucím členem byl zpěvák, pianista a také spisovatel George Frayne IV, který zemřel před více než týdnem ve věku 77 let. A i když Commander Cody a jeho Lost Planet Airmen měli řadu velmi dobrých vlastních písniček, jejich bezpochyby největším hitem byl v roce 1972 právě upravený Hot Rod Lincoln.
Malou vzpomínku si pod Světly ramp ale také zasloužili Don Maddox, poslední z legendární sourozenecké countryové sestavy The Maddox Brothers and Rose, baskytarista a spoluzakladatel slavné anglické rockové kapely Status Quo Alan Lancaster i Maria Mendiola, polovina španělské dvojice Baccara, která byla v 70. letech populární na evropském kontinentu.
Související
-
Od Věštkyně přes Surrealistickou krajinu až k Dobrým radám jubilanta Jiřího Suchého
Nikdy nepromítám do písniček osobní zkušenosti. Vzpomínám si, že když jsem napsal „naraž si bouřku do čela“, někteří lidé si mysleli, že jsem nešťastně zamilován. Naopak!
-
Beach Boys z Brna. Největším hitem kapely Synkopy 61 byla písnička Válka je vůl
Ve Světlech ramp se vydáme do Brna, za duchem kapely, která spolu s Rebels znatelně pozvedla vokální úroveň našeho bigbeatu 60. let, i když název až tak bigbeatový nebyl.
-
Písničkové rozlučky s těmi slavnými a populárními, kteří odešli s letošním srpnem
Bohužel, kontury dnešní schůzky se staršími písničkami a jejich interprety nebudou radostné, neboť vzpomeneme osobností, které došly do konce životní pouti v měsíci srpnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.