Zpíváte falešně? Vždy to má nějakou příčinu, kterou můžeme odstranit, říká hlasová terapeutka
Narodila se v Českých Budějovicích jako dcera dudáka a šéfky folklórního souboru. Není tedy divu, že ji hudba a zpěv provázejí celým životem. Martina Stecherová se prosadila jako operní pěvkyně, nyní se věnuje práci s hlasem.
Je hlasovou terapeutkou a koučkou. „Hlas o nás vypovídá úplně všechno. Jací jsme, co zrovna prožíváme, jaké jsou v nás emoce. Hlasový terapeut může člověku pomoci skrz hlas rozklíčovat, co se právě děje,“ vysvětluje.
Druhou oblastí její práce je takzvané falešné zpívání. „Říkám takzvané, protože falešné zpívání opravdu neexistuje. Všichni můžeme a umíme zpívat, a když někdo zpívá takzvaně falešně, tak to má nějakou příčinu. Pokud se příčina odhalí, falešné zpívání odstraníme a začne zpívat čistě,“ zdůrazňuje.
Psychický blok už i z raného věku
V současné době Martina Stecherová dokončuje elektronickou knihu, v níž se zabývá sedmi nejčastějšími příčinami falešnosti v hlase. „Za svoji kariéru hlasové terapeutky jsem zjistila, že jednou z nejhlavnějších příčin je nějaký psychický blok, který se stal právě v oblasti hlasu. Jsem přesvědčená o tom, že se blok může vytvořit už u miminka,“ říká.
Důležité je podle ní příčinu falešného zpívání odkrýt. „To, že o ní víme, pomůže a potom už pracujeme na samotném zpěvu, až se člověk dopracuje k tomu, že zpívá čistě, slyší to a hlavně si připustí, že dokáže zpívat čistě. Pokud totiž někdo žije v přesvědčení, že zpívá falešně, má to velký vliv,“ dodává.
Školní zážitky mohou založit půdu pro úzkosti a deprese a ovlivnit nás na zbytek života
Začala škola. Prvňáčci se do ní vesměs těšili, nadšení ale z některých dříve nebo později vyprchá. A po letech možná nebudou vzpomínat na školní léta pouze v dobrém.
Její hlasové terapeutické hodiny využívají různí lidé. „Přicházejí ti, kteří chtějí pochopit něco o sobě, a skrz ten hlas se toho dozví hodně. My můžeme tvrdit a mluvit cokoliv, ale ten hlas takzvaně neokecáme. Můžeme říkat, že se máme skvěle, ale potom když se začne zpívat, tak z toho hlasu vyjde něco úplně jiného,“ popisuje Martina Stecherová.
Další skupinu jejích klientů tvoří lidé, kteří chtějí zpívat, ale protože jsou blokováni právě falešným zpíváním, tak nemohou. Věnuje se ale třeba i pěvecké technice a tomu, jak se při zpěvu chovat a tvářit.
Martina Stecherová založila vlastní blog jazpivam.cz, kde píše o zpěvu, hlase, svých zkušenostech zpěvačky i hlasové terapeutky. Zájemci ji také najdou na Facebooku, její profil má název Kouzlení s hlasem.
Související
-
Lidé se často snaží léčit deprese sami. Podle psychiatra je to velká chyba
Psychiatr Michal Maršálek, emeritní primář Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, se věnuje psychózám, neurózám, obsesím a depresím. Kromě toho učí a píše básně.
-
Všechny naše nemoci pramení z psychiky, říká terapeutka Monika Hasalová
Zcela změnit svůj život dokázala Monika Hasalová z Českých Budějovic, která nyní působí jako terapeutka a pomáhá dalším lidem. Příčinou byly různé události v jejím životě.
-
Záda bolí člověka i koně stejně, říká terapeutka Petra Zelmer
Každého z nás určitě občas něco bolí a hledáme pomoc. Jak tvrdí českobudějovická terapeutka Petra Zelmer, pohybové problémy mají nejen lidé, ale i koně nebo psi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.