Záda bolí člověka i koně stejně, říká terapeutka Petra Zelmer

29. září 2018

Každého z nás určitě občas něco bolí a hledáme pomoc. Jak tvrdí českobudějovická terapeutka Petra Zelmer, pohybové problémy mají nejen lidé, ale i koně nebo psi.

Při svém pobytu v cizině studovala Petra Zelmer poúrazovou terapii zvířat i lidí a své znalosti pak stále rozšiřovala. „Když pracuji se zvířaty i s lidmi, tak je v podstatě beru jako jedno,“ vysvětluje.

„Pokud si vezmu koně a člověka, tak samozřejmě jsou mezi nimi velké diference, ale fungujeme vlastně stejně. Zajímavé je, že někdy je kůň takovým zrcadlem svého jezdce,“ doplňuje.

„Takže když mě zavolají, abych napravila koně, tak se dívám nejenom na něj, ale i na toho, kdo na něm jezdí. Kůň totiž na sebe přenáší mnohé jeho neduhy,“ říká terapeutka, kterou více představuje pořad Jihočeši.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová