Znamenitý textař a redaktor Svobodné Evropy Jan Schneider stanoval na Ostende a po 20 letech se do Třeboně natrvalo vrátil
Je to už osm roků, co se těsně po Velikonocích v pražském Lucerna Baru vzpomínalo na vynikajícího českého textaře, básníka, libretistu, redaktora Svobodné Evropy a také malíře Jana Schneidera u příležitosti vydání velkoryse pojaté třídílné CD antologie písniček s jeho texty a také výstavy jeho obrázků. Přišli tehdy jeho kamarádi jako bratři Václav a Jan Neckářové, Marta Kubišová nebo herečka Kateřina Macháčková.
Jihočech Jan Schneider se narodil předposledního březnového dne před 90 roky v literárně magickém Písku a vyrostl v Táboře. Vystudoval sice inženýrský obor, ovšem více než elektronkové počítače jej lákalo nápadité zacházení s rodným jazykem.
A toto umění osvědčil opravdu mnohokrát. Například v průkopnickém divadelním muzikálu Gentlemani, jakési východoevropské verzi West Side Story. Jan Schneider byl jedním z důležitých tvůrců úspěchu divadla Rokoko, populární scény českých šedesátých let.
Coby textař v 60. letech pomáhal kultivovat českou pop music a v příští dekádě z Bavorska posílal po rozhlasových vlnách pozdravy svobody. V rádiu sdílel redakční stůl s písničkářem a dobrým přítelem Karlem Krylem. „Byl jsem u zrodu každé jeho písně, kterou v exilu složil,“ řekl mi jednou Jan Schneider.
Čtěte také
Také mi vyprávěl, jak před emigrací stanoval se svou paní na Ostende, tedy na pláži třeboňského rybníka Světa. Do Třeboně se po více než dvaceti letech se svou paní Libuškou, také redaktorkou Svobodné Evropy, vrátil už natrvalo.
Manželé Schneiderovi si koupili byt a potom dům, nedaleko rybníka Svět, byť na opačném břehu, kde jsem je občas navštěvoval. Na léto vždy odcestovali do Španělska. Bohužel, letos v prosinci tomu bude deset let, co se Jan Schneider odebral nahoru, kam ho za několik let následovala jeho paní Libuška.
Z mnoha písniček, k nimž Jan Schneider napsal skvělý text, vybírám Nebeského kovboje s hudbou Josefa Vobruby, který také řídil Taneční orchestr Československého rozhlasu, a samozřejmě s Waldemarem Matuškou.
Související
-
Také doba předjaří má své písničky. Jedna je od Marie Rottrové
S měnícím se klimatem se mění vnější okolnosti našeho životaběhu a musíme se připravit, že bude ještě hůř. A tak se i některé pojmy označující členění roku vyprazdňují.
-
4 Tenoři, s Jihočechem Janem Křížem, nově nazpívali Vltavu Bedřicha Smetany s textem Jiřího Štaidla
Druhý březen je z hudebního a nadto českého pohledu vskutku výjimečný, neboť slavíme 200. výročí narození jednoho z největších českých komponistů – Bedřicha Smetany.
-
Otec Petra Ulrycha, operní pěvec, si původně nepřál, aby se syn věnoval profesionálnímu zpívání
Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi i jejich Javory prožijí rok 2024 ve znamení kulatých výročí. Jedním jsou osmdesátiny skladatele, textaře, zpěváka, kytaristy i kapelníka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.