Také doba předjaří má své písničky. Jedna je od Marie Rottrové
S měnícím se klimatem se mění vnější okolnosti našeho životaběhu a musíme se připravit na to, že bude ještě hůř. A tak se i některé pojmy označující členění roku vyprazdňují. Mám teď na mysli předjaří.
Dříve tím bylo myšleno období mezi svátky svatého Matěje, tedy 24. února, a svatého Josefa, čili 19. března. A třeba na zahradě bylo toto období, kdy o sobě dávala ještě vědět zima, ale ve vzduchu už bylo cítit jaro, využíváno k přípravným činnostem a úklidu.
Záměrně užívám minulého času, protože v současnosti zima s mrazem a sněhem mizí už i z hor, a hranice mezi předjařím a jarem se stírá. Přitom předjaří mělo zvláštní atmosféru, kdy za mraky již byla cítit naděje.
A není divu, že se ji snažili zachytit nebo se jí dotknout ti, co vládnou slovem s uměleckými ambicemi. Tentokrát mám na mysli písničku Předjaří, kterou natočila Marie Rottrová v roce 1995 se skupinou Víta Kučaje.
Text k ní napsala Irena Lahodná a hudbu Maxmilián Presser, hráč na housle, mandolínu a další nástroje a člen kapel Markýz John, Country Beat Jiřího Brabce nebo Rangers – Plavci, který doprovázel Hanu Zagorovou, Lenku Filipovou, Věru Martinovou, ale také právě Marii Rottrovou.
Tak pro vás je písnička Předjaří v podání Marie Rottrové v čase předpokládaného předjaří.
Související
-
4 Tenoři, s Jihočechem Janem Křížem, nově nazpívali Vltavu Bedřicha Smetany s textem Jiřího Štaidla
Druhý březen je z hudebního a nadto českého pohledu vskutku výjimečný, neboť slavíme 200. výročí narození jednoho z největších českých komponistů – Bedřicha Smetany.
-
Kainarovo Blues železničního mostu je příjemným pozdravem z debutového alba zpěvačky Jany P.S.
Nedávno jsem měl tu čest „spolukřtít“ debutové album zpěvačky Jany P.S. podle jedné písničky nazvané Ode zdi ke zdi v českobudějovickém Divadle U Kapličky v rámci Večerů S.
-
Otec Petra Ulrycha, operní pěvec, si původně nepřál, aby se syn věnoval profesionálnímu zpívání
Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi i jejich Javory prožijí rok 2024 ve znamení kulatých výročí. Jedním jsou osmdesátiny skladatele, textaře, zpěváka, kytaristy i kapelníka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.