Zedník, obkladač nebo malíř. Tyhle učební obory jsou už takřka na vymření
Jihočeské střední školy evidují slabý zájem o některé učební obory. Hlásí se málo budoucích zedníků nebo autokarosářů. Školy proto vypisují ještě ke konci srpna přijímací řízení bez zkoušek.
„Nejvíce chybí žáci na oboru zedník, potom je to i malíř a montér suchých staveb neboli sádrokartonář. Obecně u firem chybí obkladači,“ uvádí ředitel Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích Luboš Kubát.
Škola ještě vypsala čtvrté kolo přijímacího řízení na 26. srpna bez přijímacích zkoušek. „Ještě je místo na oborech kominík, malíř a lakýrník, tesař a strojní mechanik neboli zámečník,“ vyjmenovává.
Propad zájmu o některé učební obory eviduje i Střední průmyslová škola automobilní a technická v Českých Budějovicích. U některých má jen třetinovou obsazenost. „Ve strojírenských oborech chybí karosáři, zámečníci, obráběči, nástrojaři. U nás skončila celá jedna třída,“ říká ředitel Jan Šindelář.
Čtěte také
Důvodů malého zájmu je podle ředitelů hned několik. „Rodiče to třeba správně nevysvětlují dětem nebo správně neodhadnou jejich schopnosti, žáci jdou pak na maturitní obor a během roku přechází,“ myslí si Luboš Kubát.
Jan Šindelář upozorňuje, že velkou roli hraje i finanční ohodnocení po nástupu do zaměstnání. „Uplatnitelnost je podle mě bezproblémová, otázka finančního ohodnocení je na budoucího zaměstnavatele. Šikovný řemeslník ale nemusí jenom do firmy, může si po čase otevřít vlastní živnost. Dneska řemeslníci nejsou, jak vidíme,“ dodává.
Přesný stav obsazenosti budou školy znát až na začátku října po takzvané migraci studentů na začátku školního roku. Už teď je ale podle vedoucí krajského odboru školství Hany Šímové jisté, že kvůli pandemii koronaviru se zvýšil zájem o zdravotnické obory, ale velký pokles je u gastronomie. „Když vidíte, že téměř rok jsou tato zařízení uzavřená, tak to může vyvolat otázku, jestli je to zaměstnání stabilní,“ komentuje.
Související
-
Školy v Česku obnovily praktickou výuku. Někteří učni se musí znovu vracet k základům
Školní dílny, ateliéry i laboratoře jsou opět přístupné studentům. V Česku je po více než čtyřech měsících opět povolená praktická výuka. Týká se to 130 tisíc mladých lidí.
-
Buď mistr! Jihočeská hospodářská komora láká žáky ke studiu řemesel
Žáci devátých tříd se musí v únoru rozhodnout, kde budou po ukončení základní školy dál studovat. Hospodářská komora je chce přivést k řemeslným učňovským oborům.
-
Další sklárna vyhasla. Staří skláři už práci nezvládají a mladí nejsou
Pravděpodobně nic neproslavilo jižní Čechy za hranicemi tak jako ryby a sklo. Skláři a sklářské hutě ale v posledních letech mizí. Nyní skončila sklárna v Milné na Šumavě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rána pro univerzitu. Státní zástupce obžaloval děkanku, měla vynášet informace o zakázkách
-
Trump pozastavil většinu amerických cel na 90 dní. Naopak Číně zvedl zdanění na 125 procent
-
Líbilo se mi, co Polouček provedl na Homolce. Zpětnou vazbu o Motole dostanu do prázdnin, řekl Válek
-
Čínští vojáci nejsou na Ukrajině organizovaně, Peking jim ale nebude klást překážky, míní expert