Zeď kapely Pink Floyd dodnes patří mezi pozoruhodná díla. Českou verzi brzy po vydání natočil Václav Neckář
Pěvecký rejstřík Václava Neckáře za víc jak šest desetiletí trvající kariéru obsáhl řadu žánrů a hudebních nálad. Čítá i období, kdy se (především s kapelou Bacily) ponořil do rockové hudby.
Kromě souvislejších projektů, z nichž můžeme zmínit vynikající a koncepční dvojalbum Planetárium (1977), se tohoto stylu průběžně dotýkal v jednotlivých nahrávkách. Příkladem budiž i „předělávka“ slavné písničky Pink Floyd, která v Neckářově české verzi vyšla pod názvem Zeď.
Náš zpěvák ji spolu s Bacily dokončil ani ne rok poté, kdy ji Pink Floyd hned ve třech podobách umístili na stejnojmennou dvoudesku (The Wall vyšla v roce 1979). Šlo tehdy o vpravdě monumentální projekt doprovázený opulentními pódiovými prezentacemi na následující koncertní šňůře. Později dokonce vznikl i film.
Album samotné v sobě nese řadu témat – od protiválečného apelu přes odsouzení manipulací davem, dotýká se i odcizení, kontrastu mezi jedincem a masou či vnitřního vyhoření. Dodnes patří mezi pozoruhodná díla takzvaného art-rocku.
Originál písně od Pink Floyd a českou coververzi Václava Neckáře s Bambini di Praga můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
Píseň Tvé stopy v písku Jiřího Korna není z Čech. S originálem bodovala americká rocková kapela Styx
Jiří Korn během své kariéry kličkuje mezi žánry jako slalomář mezi brankami. Od bigbítu k estrádnímu popu, tanečním hitům, melodickým baladám, muzikálovým rolím.
-
Jen se hádej v podání Karla Gotta je uhlazenější verzí hitu, který přinesl popularitu Bonnie Tyler
Ve své době velmi oblíbenou písničku It´s A Heartache v našich končinách prakticky současně zařadili do svého repertoáru dva interpreti – Jana Robbová a Karel Gott.
-
Píseň Kosmická láska, kterou zpívá Věra Špinarová, byla původně velkým hitem kapely Blondie
V diskografii Věry Špinarové najdeme mnoho oblíbených písniček, které sklidily příznivý ohlas nejširšího publika, ačkoliv vyrostly z často velmi odlišných stylových kořenů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.