I Banjo Band Ivana Mládka si občas pomohl vypůjčenou melodií, třeba v případě songu Do hlavy ne
Dixielandová kapela lehce evokující nedostupnou Ameriku, pohodářská ozvěna českého trampingu – a hlavně: předem nevypočitatelná směs humoru chytrého a svobodně blbého, od slovních hříček v textech až po klukoviny a blbnutí celého ansámblu. To je ve velké zkratce část příběhu muzikantské party, která se dala dohromady okolo vystudovaného ekonoma, milovníka jazzu a zdatného banjisty Ivana Mládka.
Neméně důležitými jsou ale i její nahrávky, které v období 70. a 80. let prakticky bez výjimky zvoní muzikantskou precizností, velikým nadhledem a něčím, co je vzácné i po těch desetiletích, která vzala s sebou unuděnou náladu i kulisy doby – svěžestí a taky originalitou.
A vůbec to nezpochybňuje ani skutečnost, že si „Mládkovci“ nezřídka trochu pomohli melodiemi vypůjčenými ze zlatých časů hudby, kterou měli tak rádi (a s nimi i jejich publikum).
V případě písničky Do hlavy ne Banjo Band sáhl po nahrávce z roku 1934, která se původně jmenovala What´s The Reason (I´m Not Pleasin´ You) a nikdo v ní nikoho netloukl. V legraci je ale vše dovoleno. Nebo aspoň ještě donedávna to tak bylo.
Původní píseň, jak ji nazpívali Pinky Tomlin a Betty Rothová za doprovodu orchestru Jimmieho Griera, a předělávku Banjo Bandu Ivana Mládka můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
Rychlopalba slov, kterou baví Michal Tučný v písničce Prodavač, patří i k originálu Leroye Van Dykea
V „dresu“ tří klíčových kapel si Michal Tučný vybudoval pověst jednoho z nejlepších českých countryových zpěváků. Písničku Prodavač nazpíval s Fešáky.
-
Poťouchlá písnička Žárlivý kakadu, kterou zpívá Viktor Sodoma, se zrodila v Itálii
Populární hudba se ve svých nejlepších chvilkách dotýká umění, zachycuje emoce své doby a třeba i rozšiřuje posluchačům obzory. Ale daleko častěji zní hlavně pro zábavu.
-
Šlágrem Krokodýlí slzy Gustav Brom opěvuje dívku, v původní verzi totéž činí Tony Bennett
Orchestr Gustava Broma je u nás stále značkou nejvyšší muzikantské kvality, zvlášť jde-li o swing a jazz. Jeho zakladatel a šéf ho v 60. letech vytáhl mezi špičku světovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.