Zdena Kolářová: Vedro v noci

8. srpen 2022

To byla zase tuhle horká noc! Měla jsem pocit, že mám pod hlavou vyhřívací dečku a zoufale těkala po bytě. Tu jsem se šla napít, pak si dala vlažnou sprchu, což pomohlo jen na chvíli, šla jsem si sednout na balkon, kde bylo stejné vedro jako v bytě.

Znovu jsem si lehla, počítala ovečky, jogínsky jsem dýchala, a protože nic nepomáhalo, v duchu jsem přemýšlela, jestli nakonec neskončím na psychiatrii.

A pak jsem si vzpomněla na radu, kterou jsem kdesi slyšela. Když nemůžeš spát, jdi něco dělat. Já vím, že to je neobvyklé, ale funguje to. Jen musíte zvážit, co budete uprostřed noci dělat. Nedoporučuje se vrtání děr do zdi, ani luxování. To s ohledem na sousedy.

Já jsem se rozhodla, že zadělám těsto na housky k snídani. Pak jsem naplnila kuře nádivkou a než mi hlaďoučké těsto vykynulo, vyluštila jsem několik křížovek. Do hodiny jsem měla na plechu dvacet houstiček, tu s kmínem, mákem nebo velkými krystaly soli. Krásná podívaná.

Otevřenými okny začal proudit chladný vzduch, houstičky voněly, kuře taky a mně bylo rozhodně líp, než kdybych se převalovala v propocené posteli. Když se spáči začali trousit po domě, s rozespalým údivem kvitovali překvapení v podobě nečekaně luxusní snídaně.

Vzduch se osvěžil, sprcha ze mne smyla nepříjemné pocity a najednou jsem usnula jako mimino. A tak už mám plán na příští horkou noc, v níž bude lepší dělat něco jiného, než se utloukat v horké posteli. Zkuste to, myslím, že je to docela dobrý nápad.

autor: Zdena Kolářová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Zdena Kolářová: Kobra

    Už 25 let mám doma kobru. Pokud si myslíte, že jsem výstřední chovatelka hadů, tak vás vyvedu z omylu. Kobra je rádio s CD přehrávačem. Je to příhodný název.

  • Zdena Kolářová: Vše pro dítě

    Každý rodič, hodný toho titulu, má v genetické výbavě přání učinit pro své děti to nejlepší, co dokáže. Často vymění svůj život, nelituje duchovních i finančních obětí.

  • Zdena Kolářová: Není volby

    Někdy se stane, že se v životě objeví situace, na kterou nejsme připraveni, a nikdy nás nenapadlo, že ji budeme muset řešit. Pak to přijde a nedá se nikam uhnout.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.