Zbroj bojovníků z bitvy u Sudoměře se našla ve výpusti rybníka až po téměř 600 letech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava Prácheňského muzea v Písku mapuje bitvu u Sudoměře z pohledu historie a archeologie

600 let uplynulo tento týden od bitvy u Sudoměře na Písecku. Mezi rybníky Škaredý a Markovec se 25. března 1420 proti sobě postavili husiti pod vedením Jana Žižky z Trocnova a vojáci krále Zikmunda.

Událost každoročně připomíná festival a rekonstrukce bitvy. Ty se ale letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Lidé ze stejného důvodu neuvidí ani výstavu Prácheňského muzea v Písku, která bitvu u Sudoměře mapuje z pohledu historie a archeologie.

Navštívit ji ale můžete alespoň prostřednictvím reportáže Českého rozhlasu, v níž o expozici mluví archeolog Jaroslav Jiřík.

„Na zvětšené ilustraci máme husitské bojovníky, na druhé straně výjev rytíře, který útočí proti vozové hradbě. Věnujeme se i věcem, které předcházely bitvě, tedy upálení mistra Jana Husa, pražské defenestraci, smrti krále Václava a chybět nemohou ani hlavní osobnosti nastávající bitvy,“ popisuje.

Prácheňské muzeum má i zbroj vojáků. „Při bagrování výpusti jednoho z rybníků v roce 2007 se podařilo najít celý soubor militarií. Vévodí tomu plechový klobouk, přilba, která chránila jednoho z bojovníků,“ ukazuje Jaroslav Jiřík.

Ve sbírce zbraní jsou pak kromě cepů a řemdichů třeba také kropáče. Z vybavení železných pánů se dochovaly kyrysy, ochranné komponenty paží, zad a podobně.

Muzeum do expozice zařadilo také vzácný tisk české kroniky. „Je v ní zaznamenána známá legenda, kdy je přičítán úspěch husitským ženám, které měli pokládat na zem závoje, do nichž se potom rytíři zapletli svými ostruhami,“ připomíná archeolog.

S dobou po bitvě u Sudoměře a postupem radikálů souvisí ničení klášterů, například píseckého nebo milevského. „S tím pravděpodobně souvisí jeden mimořádný nález, který byl učiněn v okolí Milevska v roce 1935. Jedná se o dva zlacené kalichy a patény, které vypadají poměrně zachovale. Byly uloženy v  hrnci, zakopány poblíž Milevska a po restaurátorských zásazích vypadají skvostně,“ dodává Jaroslav Jiřík.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související