Do studny v údajném rodišti Jana Žižky v Trocnově se spustili speleologové
Tisíce litrů vody odčerpali ve středu archeologové ze studny v údajném rodišti Jana Žižky v Trocnově na Českobudějovicku. Po téměř sto letech chtěli objekt u Mikšova dvorce v areálu památníku znovu prozkoumat.
Prvním badatelem, který studnu na počátku 20. let minulého století zkoumal, byl borovanský rodák Jan Petřík. Svůj výzkum zahájil na místě údajné studánky Jana Žižky, která se ukázala být roubenou studnou.
„Podle jeho záznamu z roku 1921 by studna měla mít hloubku devět metrů a šířku 175 centimetrů,“ uvedla archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová.
„My ale tu studnu nemáme vůbec nijak zdokumentovanou, máme jenom keramiku v depozitáři, ale o nálezových okolnostech, o studni jako takové, nevíme vůbec nic,“ dodala.
To měl změnit středeční neinvazivní průzkum. Odborníci nad studnou postavili trojnožku s kamerou, druhou kameru měl speleolog František Krejča na helmě.
V Českých Budějovicích našli schránku s ostatky zpovědníka Přemysla Otakara II.
Jedinečný objev se podařil jihočeským archeologům. V zazděné nice v kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích našli ostatky zpovědníka krále Přemysla Otakara II.
„Záznamy nám poslouží jako dokumentace, protože budeme dělat podrobný 3D model objektu a využijeme obrazový materiál ze všech kamer,“ vysvětlil Jiří Šindelář ze spolku Naše historie.
Archeoložka Zuzana Thomová sledovala práci speleologa na obrazovce vedle studny. Ukázalo se, že studna není tak hluboká, a František Krejča také popsal, že charakter kamenného zdiva je po celé délce stejnorodý.
To podle Zuzany Thomové potvrzuje, že studna byla postavena ve 14. století a odpovídá tak stáří vedlejšího Mikšova dvorce. Další poznání může přinést 3D model studny, který spolek Naše historie z natočených videí sestaví.
Související
-
Odborníci dali tvář dívce, která zemřela při obléhání Tábora za třicetileté války
Husitské muzeum v Táboře odhalilo další střípek z historie města. Po téměř 400 letech mohou lidé pohlédnout do tváře ženy, která v 17. století přišla s císařskou armádou.
-
Archeologové odhalili hrob jednoho z nejvýznamnějších šlechticů počátku 17. století
Při rutinní kontrole našel tým jihočeských geofyziků v kostele v Poběžovicích na Domažlicku hrobku jednoho z nejvýznamnějších a nejbohatších šlechticů počátku 17. století.
-
Po staletích víme, jak vypadala svatá Zdislava. Podobiznu vytvořili podle zbytků lebky
Po 766 letech můžou lidé vidět tvář svaté Zdislavy. V kostele v Jablonném v Podještědí, kde je pochovaná, odhalili portrét sestavený díky nejmodernějším technologiím.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Za zničené baltské kabely může být zodpovědná čínská loď. Ukazuje to na spolupráci s Kremlem
-
VoZP vyčerpala rezervy a platí nemocnicím se zpožděním. Chybí jí miliarda a 400 milionů
-
Anderlecht po utkání v Praze obvinil slávistu Chorého z rasismu, podá stížnost na UEFA
-
Hlasy z ODS: Premiéra Fialu přes dílčí výhrady podporujeme. Koalici Spolu také, ale chceme změny