Po staletích víme, jak vypadala svatá Zdislava. Podobiznu vytvořili podle zbytků lebky
Po 766 letech se věřící můžou podívat do tváře svaté Zdislavy. Patronka rodiny a českého národa je pochovaná v kostele v Jablonném v Podještědí, kde o víkendu při zdislavské pouti odhalili portrét světice sestavený pomocí nejmodernějších technologií.
Na unikátním projektu společně s otcem Jiřím pracoval také Matěj Šindelář, žák deváté třídy základní školy v Chotovinách. „Já jsem dostal nějakých 300 fotek, které jsem měl za úkol zpracovat,“ popisuje.
Jeho otec Jiří Šindelář se podle svých slov už několik let s kolegy zabývá zaváděním nejmodernějších technologií v archeologii a historii. „Abychom vytvořili reálný, přesný a podrobný model, umíme využívat nedestruktivních metod. Nemusíme svítit na ostatky žádným laserem, dokážeme model vytvořit z jednotlivých fotografií,“ dodává.
Fotografie lebky svaté Zdislavy pořídil bývalý fotograf National Geographic Česko Martin Frouz.
„Je určitě velmi složité se k takovému ostatku dostat, velkou výhodou pro nás je, že Cicero Moraes má za sebou už nějakých deset, možná i více, podobných prací, které realizoval přímo pro Vatikán, a to samozřejmě ty dveře otevírá,“ zmiňuje Jiří Šindelář brazilského profesora grafiky a 3D designu.
Pod jeho rukama za oceánem z 3D modelu, který na počítači z fotografií Martina Frouze vytvořil Matěj Šindelář, začala vznikat podoba světice. „Cicero Moraes vzal tu lebku a potom na ni nanášel měkké tkáně. Tady už máme i body, podle kterých určí, jak opravdu vypadala,“ popisuje další kroky Matěj Šindelář.
Protože neexistují záznamy o tom, jakou měla svatá Zdislava barvu očí nebo vlasů, museli to při modelování jenom odhadovat. „Protože byla Evropanka a jedná se o 13. století, řekli jsme si, že by se k ní spíš hodila modrá barva očí než zelená,“ usmívá se nad prací mezinárodního týmu Matěj.
Podobizna svaté Zdislavy teď bude zdobit oltář v kostele v Jablonném v Podještědí, kde je světice pochovaná.
Související
-
Z ostatků světce po mnoha letech vysává prach a ometá pavučiny
V polovině osmnáctého století získala vimperská farnost ostatky svatého Inocence. Uložila je do skleněné rakve v místním kostele, kam se ale kvůli netěsnostem dostá...
-
Patron Budějovic byl ve skutečnosti nejspíš ženou. Děkanství...
Svatý Auracián patří od 17. století mezi patrony Českých Budějovic. Nyní budou mít lidé příležitost prohlédnout si jeho ostatky. Vystaví je děkanství v katedrále sv...
-
V Budějovicích vystavili ostatky svatého Auraciána, patrona...
Relikviář s ostatky svatého Auraciána mohli lidé vidět v budějovické katedrále. Auracián patří mezi městské patrony od 17. století. Tradici oslav jeho svátku ale dě...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Opravy po povodních od státu by trvaly moc dlouho, tak jsme silnici udělali sami, říká starostka
-
Milton byl to nejhorší, co jsem zažila, popisuje Češka z Floridy. Její dům na pobřeží čeká demolice
-
Detektivové zasahují v pražském dopravním podniku. Obvinili 13 lidí, stíhají je za úplatkářství
-
Stát zaplatil 16 milionů korun na odškodném lidem stíhaným v jízdenkové kauze. Chtěli ale o dost víc