Zaveďte normy pro zmrzlináře. Jedni kopeček pečlivě oškrabují, u jiných se sotva vejde do kornoutu

11. červenec 2018

Mám podnět. Nevím ale pro koho. Možná na to přijdete vy. Myslím si totiž, že někdo by si už měl konečně posvítit na zmrzlináře a vnést do jejich podnikání řád.

Vytvořit nějaké závazné normy a směrnice, abych se já jakožto konzument chladivého sladkého osvěžení měl čeho držet a netápal, cože si to vlastně kupuji.

Prostě – zmrzlináři si dělají, co chtějí. Třeba ti, co prodávají kopečkovou. Jedni naběračku pečlivě oškrábou, aby nic nepřesahovalo, a dostanete kopeček jako vysoustruhovaný. Jiní ale co naberou, to naberou a kopeček se vám sotva vejde do kornoutu.

Pokud před vámi není fronta, abyste předem odhadli zmrzlinářovo či zmrzlinářčino počínání, může se vám stát, že se zmrzlinou přejíte, když zbytečně předimenzujeme svou objednávku, nebo naopak v očekávání obří porce zažijete zklamání.

A což teprve zmrzlina točená, to je hotová džungle! Bývaly časy, kdy si člověk mohl dát malou nebo velkou točenou zmrzlinu. Jenže mnozí zmrzlináři tenhle sortiment ještě kreativně rozšířili, nabídku doplňují třeba o dětskou porci, jiní zavedli i porci střední.

Ivan Mls: Cyklozáhada

Cyklisté na silnici

Rok co rok řeším záhadu, které nemůžu přijít na kloub. Týká se cyklistů a cyklistiky.

A vyznejte se v tom! Je dětská porce menší než malá porce, nebo naopak? A kam zařadit střední porci? Mezi dětskou a malou? Nebo mezi malou a dětskou? Nebo rovnou pod velkou? Babo raď.

Jak říkám, jsem z toho jelen. Takže když vyrážím na zmrzlinu k nějakému mnou ještě nevyzkoušenému zmrzlináři, mám nejraději, když tam stojí fronta. Alespoň odkoukám rozměry a mohu se kvalifikovaně rozhodnout, co chci.

Protože zrovna nedávno se mi přihodilo neštěstí. Představte si: Dostal jsem doporučení na jednu zmrzlinárnu na budějovickém předměstí. A zrovna tam nebyla fronta. Nabízeli malou, střední a velkou.

Velkou zmrzlinu neujíš, řekl jsem si. A proč si dávat malou? Dáš si střední, rozhodl jsem se. Samozřejmě – dopadl jsem špatně. Ta střední zmrzlina byla tak gigantická, že jsem ten den už nevečeřel. Jak říkám, někdo by měl v tom zmrzlinovém světě udělat pořádek.

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.