Ivan Mls: Cyklozáhada

20. červen 2018

Rok co rok řeším záhadu, které nemůžu přijít na kloub. Týká se cyklistů a cyklistiky.

Vezmu to stručně. Když si do internetového vyhledavače zadám spojení „cyklotrasy jižní Čechy“, vyplivne to na mě asi tak 150 tisíc nejrůznějších odkazů.

Když si v chytré interaktivní mapě zadám cyklotrasu z místa A do místa B, spolehlivě mě umělá inteligence navede na málo frekventované komunikace.

Úplně stejně fungují papírové cyklomapy a papíroví cykloprůvodci – vehementně kolaře nasměrovávají na malebné vedlejší silničky a cesty, kterými motorizovaný účastník silničního provozu zpravidla pohrdá, protože nevedou nejkratší cestou k cíli.

No a teď k té záhadě. Přesto přese všechno rok co rok potkávám v sezóně na hlavních frekventovaných silničních tazích rekreační cyklisty usilovně šlapající do pedálů.

V takové situaci je i já, byť cyklista, považuji za překážku silničního provozu. Vzbuzují ve mně nevrlost a marně dumám nad jejich motivací. Že by jeli jen tak nazdařbůh, bez map a o cyklotrasách nevědí?

Nebo že by to byli vyznavači adrenalinu, kteří už roupama nevědí, co by ještě vyzkoušeli? Dělá jim dobře, když je míjejí auta devadesátkou a cloumají s nimi vzdušné víry od projíždějících kamionů?

Jakoby. Nová epidemie zachvátila češtinu

Gestikulace, rozhovor

Před pár lety bylo všechno o něčem. Pivo bylo o trubkách, dovolená byla o počasí a auto bylo o kolech. Dneska je tohle už o ničem a češtinu zachvátila epidemie jakoby.

No, nakonec jsem možná na jedno řešení přišel. Třeba jde o skutečně sváteční cyklisty, kteří se jinak dopravují výhradně autem a prostě jiné trasy, než hlavní tahy, neznají.

Jak jsem na to přišel? Onehdy jsem v ranní špičce viděl na křižovatce u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích cyklistu, který se srdnatě motal v levém jízdním pruhu mezi auty. Normální cyklisté to přitom zásadně berou po neoficiální, leč bezpečné chodníkové cyklotrase.

A protože ten dotyčný nevypadal na sebevraha, nezbývá mi než předpokládat, že šlo o zapřisáhlého motoristu, který ráno nenastartoval, a tak do práce vyrazil na kole a po trase, kterou zná zpoza volantu.

Takže, pokud se ve svých vývodech nepletu, můžeme záhadu výskytu cyklistů na hlavních silničních tazích odložit jako vyřešenou. Hezký den!

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?