Začínali v maringotce, teď mají speciálně upravená auta. Pojízdný Kinematograf bratří Čadíků promítá už 30 let
Josef Čadík starší založil kdysi s bratrem Pavlem Kinematograf bratří Čadíků. Jejich cesty se v průběhu času rozešly, ale promítací vozy jedou dál. Letos už třicátou sezónu.
„Pomalu se rozhlížím, kdo by po mně to řemeslo přebral,“ říká Josef Čadík. A nápad by tu byl: „Mám syna Pepíka. Pepík už má taky svého Pepíka, a tak se pokračování nabízí.“
Josef Čadík mladší začal s tátou jezdit po štacích už ve třinácti letech. „Nabídl mi, že můžu jít promítat. Buď jsem se mohl někde poflakovat s kamarády, nebo si přivydělat u taťky. Takže jsem se naučil zakládat film, pouštět ho, lepit filmový pás, měnit lampy v projektorech a všechny ty technické věci, které to tehdy obnášelo,“ popisuje.
Počátky byly dřevní: pravá maringotka, dvě promítačky pětatřicítky. K obsluze byli potřeba tři lidé. „Diváci nahlíželi do maringotek a koukali, co je to tam za rámus. A když viděli, jak velké jsou tam přístroje, byli překvapeni. Dnes už promítáme digitálně a do auta nám nikdo neleze,“ směje se Josef Čadík mladší.
Místo maringotky teď brázdí republiku osm speciálně upravených nákladních aut, posádka je dvoučlenná. V autě má lůžka, stoly a vše, co potřebuje k prázdninovému životu i k projekcím.
Čtěte také
„Život v autě není pro každého, i když je zábavný a dobrodružný. Sociální zázemí nám zprostředkovávají obce, tak se kolikrát člověk dostane na stanici městské policie nebo k fotbalistům, aby se mohl osprchovat,“ líčí Josef Čadík mladší s tím, že není nad to dělat něco, co vás baví, podívat se po celé republice a ještě za to být placený.
A co takový život na kolečkách dělá s rodinným životem? „Nejdůležitější předpoklad je dobře se oženit,“ odpovídá Josef Čadík starší, „moje žena říká, ty si v životě děláš, co chceš, a ještě tě to živí. Držíme pohromadě a naše děti to vidí.“
„Je to srdeční záležitost. Budu rád, když za pár let budeme mít těch aut dvacet a ne osm,“ dodává jeho syn.
Kromě toho, že Kinematograf bratří Čadíků baví lidi po celé republice už třicátou sezónu, odvádí také peníze na dobrou věc. Vstupné je dobrovolné a slouží k podpoře konta Bariéry. „Za ta léta jsme vybrali už skoro 17 milionů korun a letos bychom rádi přidali další,“ uzavírá Josef Čadík starší.
Celý rozhovor s otcem a synem Čadíkovými o kinematografu a životě na kolečkách si poslechněte online.
Související
-
Všichni rodiče usnuli a svět se stává pro děti nebezpečným. Dan Svátek točil nový film na jihu Čech
Režisér Dan Svátek na sebe upozornil filmem Úsměvy smutných mužů, je také podepsán pod minisérií Stockholmský syndrom nebo snímkem Hodinu nevíš. Teď dokončil Spící město.
-
Baví mě dobíjet diváky nadějí, říká Jiří Strach. Režisérské řemeslo odkoukal na place od nejlepších
V 80. letech stál před kamerou ve filmu Smrt krásných srnců nebo seriálu Křeček v noční košili. Pak se Jiří Strach přesunul na druhou stranu a stal se úspěšným režisérem.
-
Můj hudební život má několik škatulek, říká Petr Hanzlík, který mimo jiné vede kvarteto The Swings
Skladatel, dramaturg, producent, zpěvák i externí režisér Českého rozhlasu. S hudbou spojil život Petr Hanzlík. Žádné z profesí přitom podle svých slov nedává přednost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka