Začal rok 2023. Židé ale mají už rok 5783, muslimové naopak teprve rok 1444
Začal rok 2023 podle gregoriánského kalendáře, je nepřestupný a má 365 dní. To je zdánlivě banální informace, kterou zná každý. Jak ale připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá, kdybychom žili někde jinde, nebo patřili do jiné kulturní či církevní skupiny, mohli bychom mít rok úplně jiný.
Nejbližším kalendářem našemu gregoriánskému je kalendář juliánský. „Rok 2023 podle juliánského kalendáře začíná našeho 14. ledna. To je ten kalendář, který byl upraven gregoriánskou reformou, pochází ještě z antiky od Julia Caesara a je to kalendář, jehož vlivem byla říjnová revoluce v listopadu,“ uvádí Jana Tichá.
Oba tyto kalendáře počítají roky od údajného narození Krista. „Když se ovšem podíváme dál od naší kultury, roky začínají od daleko vzdálenějších událostí. Například roky židovské éry se počítají od údajného stvoření světa, takže na náš rok 2023 připadnou roky 5783 a 5784 židovské éry,“ říká astronomka
„Naopak muslimská éra se počítá od útěku proroka Mohameda z Mekky do Medíny ze sedmého století našeho letopočtu, takže v muslimském kalendáři letos budou roky 1444 a 1445. A v takovém dost speciálním íránském kalendáři je teprve rok 1401 a 1402,“ doplňuje.
Tyto kalendáře se podle Jany Tiché používají i v občanském životě v daných oblastech, ale zároveň v podstatě všichni na zeměkouli používají i nejrozšířenější euroamerický kalendář, který počítá roky od narození Krista.
Související
-
Kalendář vytvořili lidé uměle, časové jednotky stanovili podle pohybů vesmírných těles
Kalendáře jsou už po tisíciletí nedílnou součástí civilizace. Byly vytvořené uměle, nejprve kvůli daním. Dnes díky nim stanovujeme, kdy má kdo svátek a narozeniny.
-
Byla Betlémská hvězda skutečným nebeským úkazem? Touto otázkou se zabývali mnozí astronomové
Citát z Bible o hvězdě, která mudrcům prozradila, že se v judském Betlémě narodil Ježíš Kristus, má náboženský a teologický význam. Jaký je ale jeho význam astronomický?
-
Nejkratší den zažijeme 21. prosince, pak začne světla zase pomalu přibývat
Dny se v prosinci krátí a pak zase prodlužují. Ve středu 21. prosince v 22.48 hodin totiž nastane zimní slunovrat, kdy zemský pól dosáhne maximálního odklonu od Slunce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.