Nejkratší den zažijeme 21. prosince, pak začne světla zase pomalu přibývat
Dny se v prosinci krátí a pak zase prodlužují. Ve středu 21. prosince v 22.48 hodin totiž nastane zimní slunovrat, kdy zemský pól dosáhne svého maximálního odklonu od Slunce. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Pak začne světla zase přibývat.
Prvního prosince vyšlo slunce v Českých Budějovicích 7.34 minut hodin a zapadlo v 16.07 hodin. Světlý den byl tedy poměrně krátký, trval osm hodin a 33 minut.
„V polovině měsíce vyjde slunce v 7.49 hodin a zapadne v 16.05, den se tak zkrátí na osm hodin a šestnáct minut. Na konci měsíce, na Silvestra, už to ale bude trošku lepší, protože slunce vyjde v 7.56 hodin a zapadne v 16.14 hodin, to máme osm hodin a osmnáct minut světla,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.
Související
-
Vzácnou podívanou nabídne prosincová obloha. Měsíc v úplňku zakryje planetu Mars
Do úplňku dospěje Měsíc 8. prosince. Zároveň dojde k zajímavému úkazu – konjunkci, tedy přiblížení, Měsíce a planety Mars. „Navíc konjunkce bude zvláštní,“ říká astronom.
-
Experiment ukázal, jestli lidstvo dokáže odklánět nebezpečná vesmírná tělesa
Sondu s názvem DART vystřelila vesmírná agentura NASA na povrch měsíce planetky Didymos. Proč a co to způsobilo? O experimentu mluví v Jihočeském nebi astronom Miloš Tichý.
-
Byla Betlémská hvězda skutečným nebeským úkazem? Touto otázkou se zabývali mnozí astronomové
Citát z Bible o hvězdě, která mudrcům prozradila, že se v judském Betlémě narodil Ježíš Kristus, má náboženský a teologický význam. Jaký je ale jeho význam astronomický?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.