Vzácnou podívanou nabídne prosincová obloha. Měsíc v úplňku zakryje planetu Mars
Do úplňku dospěje Měsíc 8. prosince. Zároveň dojde k zajímavému úkazu – konjunkci, tedy přiblížení, Měsíce a planety Mars. „Navíc to bude zvláštní konjunkce, protože Měsíc Mars zakryje a bude to od nás pozorovatelné,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.
„Pokud bude jasno, stačí vzít malý dalekohled a můžete se koukat, jak Měsíc na chvíli schramstne Mars, pak popoleze a Mars z něj zase vyleze,“ usmívá se.
Jedná se podle něj o poměrně vzácný jev. „Měsíc má určitý sklon vůči ekliptice, Mars také, takže obvykle jsou při konjunkci nad sebou, ale tentokrát Měsíc přes Mars přeleze. To se stává tak jednou za desetiletí,“ vysvětluje.
V odzemí, tedy nejdále od planety Země, bude Měsíc 12. prosince, vzdálí se na 405 841 kilometrů. Do poslední čtvrti dojde 16. prosince a 23. prosince nastane nov. „Takže celou noc nebude Měsíc vidět a budou krásné pozorovací podmínky. Jestli bude jasno, já budu na Vánoce v práci,“ komentuje astronom.
Nejblíže Zemi, v takzvaném přízemí, bude Měsíc na Štědrý den 24. prosince, vzdálenost bude činit 358 278 kilometrů. Den před Silvestrem, 30. prosince doroste Měsíc do první čtvrti.
Související
-
Byla Betlémská hvězda skutečným nebeským úkazem? Touto otázkou se zabývali mnozí astronomové
Citát z Bible o hvězdě, která mudrcům prozradila, že se v judském Betlémě narodil Ježíš Kristus, má náboženský a teologický význam. Jaký je ale jeho význam astronomický?
-
Experiment ukázal, jestli lidstvo dokáže odklánět nebezpečná vesmírná tělesa
Sondu s názvem DART vystřelila vesmírná agentura NASA na povrch měsíce planetky Didymos. Proč a co to způsobilo? O experimentu mluví v Jihočeském nebi astronom Miloš Tichý.
-
Naše planeta se stále hýbe. Díky tomu máme den a noc a také různá roční období
Planeta Země vykonává celkem jedenáct pohybů, spočítali astronomové. Mezi ty nejznámější patří otáčení Země kolem své osy. Díky tomu se střídá den a noc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.