Experiment ukázal, jestli lidstvo dokáže odklánět nebezpečná vesmírná tělesa
Sondu s názvem DART vystřelila vesmírná agentura NASA na povrch měsíce planetky Didymos. Proč a co to způsobilo? O experimentu, který měl ověřit, jestli je lidstvo schopno odklánět vesmírná tělesa, která by jinak mohla narazit do planety Země, mluví astronom Miloš Tichý v rubrice Jihočeské nebe.
Související
-
Saturn s prstenci nebo Jupiter s galileovskými měsíci můžete v listopadu vidět na obloze
Tři z pěti okem pozorovatelných planet jsou k vidění na noční obloze v listopadu. „Když se večer začíná stmívat, nad jihem až jihozápadem se objeví Saturn,“ říká astronom.
-
Dvě a půl minuty světla denně ztrácíme v listopadu. Na konci bude slunce svítit jen osm a půl hodiny
Během listopadu nadále ubývá světla. V první listopadový den vyšlo slunce v 6.49 hodin a zapadlo v 16.42 hodin. Světlá část dne tedy trvala devět hodin a 53 minut.
-
V listopadu stihne Měsíc vystřídat pět fází, v první čtvrti se ocitne dvakrát
Během listopadu vystřídá Měsíc na obloze pět fází. Prvního listopadu byla první čtvrť, osmého uvidíme úplněk. Ve stejný den nastává i zatmění, ale na opačné polokouli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.