Letní trojúhelník na obloze tvoří nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Labuť, Lyra a Orel
Mezi nejnápadnější jevy na letní obloze patří Mléčná dráha, svit statisíců a milionů hvězd, který splývá do třpytivého stříbřitého pásu. „To, zda Mléčnou dráhu vůbec uvidíme a zda ji uvidíme v její plné kráse, závisí na kvalitě tmy v místě, kde se budeme nacházet,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá. Na Mléčné dráze by pak měl být poměrně dobře viditelný i Letní trojúhelník.
„Letní trojúhelník není souhvězdí, ale jsou to tři jasné hvězdy ze tří letních souhvězdí, které tvoří takový protáhlý rovnoramenný trojúhelník. Ta jeho protáhlá špička vždycky ukazuje na jih,“ připomíná Jana Tichá.
Trojúhelník tvoří hvězdy Deneb, Vega a Altair. „Deneb je nejasnější hvězda v Labuti. To je souhvězdí známé už z dávných dob. Má to být bůh Zeus, který se podle pověsti proměnil v labuť,“ uvádí astronomka.
Vega patří do souhvězdí Lyra pojmenovaného podle strunného hudebního nástroje často užívaného v antice. Altair je nejjasnější hvězdou Orla. „Je vlastně na hlavě toho orla, někdo říká oko, někdo zobák,“ doplňuje Jana Tichá s tím, že všechna souhvězdí se nacházejí v Mléčné dráze, takže je v nich řada zajímavých hvězdokup a mlhovin.
Související
-
Zvedněte na dovolené oči k nebi. Na červencové obloze můžete sledovat třeba měsíc na cestě k úplňku
Léto a doba dovolených může být příležitostí podívat se na tmavou oblohu v místech, kde nás neruší umělé osvětlení. Čeho si na červencovém nebi všimnout?
-
Čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíce a posbírala tam kamínky a další měsíční materiál
Číňané přistáli na odvrácené straně Měsíce a vůbec poprvé v historii kosmonautiky tam odebrali vzorky hornin. Umožnila to sonda Čchang-e 6, která odstartovala 3. května.
-
Dlouhé dny a krátké světlé noci. Letní slunovrat přináší astronomické léto
Astronomické léto začíná letním slunovratem. Ten letos nastane 20. června v 22.51 hodin středoevropského času. Jde o chvíli, kdy se slunce ocitá nejdál na sever od rovníku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.