Vzpomínka na Herkulovy lázně z Romance pro křídlovku nebo Vjezd gladiátorů
K poslechu Vlídných tonů zveme velice letmým popisem jednoho z nejlepších českých filmů všech dob – Romance pro křídlovku natočené režisérem Otakarem Vávrou na motivy básně Františka Hrubína.
Křídlovka hraje krátký úryvek ze Vzpomínky na Herkulovy lázně a stárnoucí muž vzpomíná na jedno dávné citově vzrušující léto. Lyrický příběh o první lásce, o smrti a životním zklamání je – vedle filmu Kladivo na čarodějnice – nepochybně tím nejlepším, co Otakar Vávra natočil během své úctyhodně bohaté a dlouhé režisérské kariéry.
Autorství motivu, který hudební skladatel, písecký rodák Jiří Srnka ve filmové Romanci pro křídlovku citlivě použil, nás zavádí k rodilému Rakušanovi, rodákovi z Badenu u Vídně, který však víceméně smutný závěr života prožil v Maďarsku, Jakobu Pazellerovi.
I když tento skladatel a dirigent po sobě zanechal dvě operety, operu, balet a mnoho písní, pochodů a orchestrálních skladeb, největší proslulost mu zajistil valčík Souvenir de Herkulesbad, známý pod českým názvem Vzpomínka na Herkulovy lázně.
Jakob Pazeller jej složil v roce 1903 a zakrátko si tento valčík získal velkou popularitu. Vy si jej budete moci poslechnout v podání orchestru Václava Hybše z roku 1984. Vedle dalších zajímavých nahrávek orchestru Gustava Broma (Vjezd gladiátorů), TOČRu (Koupím opuštěnej hrad), skupiny Mefisto (Monika) a dalších.
Související
-
Sladkobolně romantická Velmi drahá láska s pianistou se zázračnými prsty Carmenem Cavallarem
Do světa Vlídných tónů vstoupíme Velmi drahou láskou neboli populárním evergreenem A Very Precious Love, který patrně nejvíce proslavila herečka a zpěvačka Doris Day.
-
Melodii pro televizní seriál Skippy o dobrodružstvích chlapce a chytrého klokana napsal Eric Jupp
S Vlídnými tóny se vydáme dílem do Anglie, dílem do Austrálie. Tuto hudební výpravu spojuje jméno pianisty, skladatele, aranžéra a kapelníka Erica Juppa.
-
Hudba z filmů Četník ze Saint Tropez nebo Senzační prázdniny i znělka Radia Luxembourg
Francouzský kapelník, skladatel, aranžér i pianista Raymond Lefèvre měl na kontě jednak několik větších instrumentálních hitů, ale rovněž angažmá v oblasti filmové hudby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.