Vymodelovat novou část těla jen z několika fotek dokáže software, který vytvořili čeští a brazilští vědci
Žít znovu plnohodnotný život pomůže vážně nemocným nebo zraněným pacientům nová verze softwaru. Brazilsko-český tým vědců na zlepšení počítačového programu pracoval deset let. Je zaměřený především na výuku a plánování operací v chirurgii nebo stomatologii.
„Když mě v roce 2011 přepadli zloději a střelili mě do hlavy, nebylo jasné, jestli to přežiju. Po operaci jsem propadl těžkým depresím. Z nich mi pomohla práce,“ vypráví svůj životní příběh brazilský 3D designér Cicero Moraes.
„Pořád jsem si říkal, že když mi lékaři pomohli přežít, mohl bych zase já pomoci jim v jejich práci. A tak jsem přišel s nápadem vylepšit už existující počítačový program založený na fotogrametrii tak, aby se dal využít v medicíně,“ říká.
Cicero Moraes začal na softwaru spolupracovat s mnoha odborníky. Podařilo se jim vytvořit program, který dokáže studovat každého pacienta a jeho anatomii mnohem úplnějším způsobem.
„Našli jsme jednoduché způsoby, jak naučit laika to nafotit a zároveň upravit výpočty v softwaru, aby se z pár fotografií dal vytvořit velmi přesný a dokonalý 3D model objektu,“ popisuje geoinformatik Jiří Šindelář.
Čtěte také
Čeští vědci prostudovali stovky archivovaných CT skenů z nemocnic, využili ale také svoje poznatky z jiných výzkumných projektů. „Hledali jsme způsoby a metody, jak naskenovat věci, kam člověk nemůže vstoupit, a jak věci, které jsou velmi lesklé nebo dokonce průhledné a průsvitné,“ vysvětluje Jiří Šindelář.
„Velkým přínosem pro nás bylo třeba dokumentování českých pokladů, korunovačních klenotů, Závišova kříže, relikviáře svatého Maura. Tam všude jsou specifické záležitosti, které jsme museli řešit. I poznatky z mapování zatopené jeskyně se daly zužitkovat v medicíně. Složili jsme jako skládačku něco nového, co je nízkonákladové a přitom efektivní pro tvorbu 3D modelů z jednoduchých obrázků,“ doplňuje.
Volně dostupný program už vyzkoušeli studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle anatoma Andreje Shbata je pro studium přínosný. „My se učíme, jak to využít pro opravy zubů, čelistí, rekonstrukci obličeje. V dnešní době, kdy robotizace operací a umělá inteligence jdou neuvěřitelně rychle dopředu, mají už ve škole studenti šanci se s takovými věcmi setkat,“ komentuje.
Vědci od letoška nabízí program v české verzi a také školení pro zájemce, kteří by ho chtěli využívat.
Související
-
Poznatky českých vědců získané při výzkumu ostatků svatých začali využívat plastičtí chirurgové
Nová verze softwaru pomáhá při plastických operacích. Na zlepšení brazilského počítačového programu se podíleli čeští vědci, kteří s jeho pomocí zkoumali ostatky světců.
-
Zavěšení na laně skenovali vědci Koněpruské jeskyně, aby vytvořili první digitální kopii v Evropě
Jihočeští vědci vytvořili na základě skenování digitální 3D model Koněpruských jeskyní. Pomocí speciální kamery se dostali i do míst, která zatím nikdo nezmapoval.
-
410 let po smrti Petra Voka vyvrátili archeologové další legendu. V hrobce našli rožmberské zlato
Archeologové definitivně ukončili výzkum hrobky, ve které spočinul Petr Vok. Nepřístupnou pohřební komoru ve Vyšším Brodě nepřetržitě monitorovali uplynulých deset let.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Jedna je z Krasovky, dvě našli hasiči v Krnově
-
Míková: Zasáhla nás kombinace povodní 1997 a 2002. Tři stoleté vody za 30 let je nebezpečný signál
-
Zlínský kraj: region prodchnutý podnikatelským duchem, folklórem a sousedskou pospolitostí
-
Povodně zmobilizovaly stovky obyvatel polské Nisy. V noci s hasiči a vojáky opravovali hráz