Zavěšení na laně skenovali vědci Koněpruské jeskyně, aby vytvořili digitální 3D model. Jde o první takový počin v Evropě

20. září 2023 08:50

Koněpruské jeskyně na Berounsku mají jako první v Evropě digitální kopii. Jihočeští vědci ji vytvořili na základě speciální metody 3D skenování. Pomocí speciální kamery se dostali i do míst, která zatím nikdo nezmapoval. Součástí modelu byla i rekonstrukce obličeje pravěké ženy, jejíž ostatky se v jeskyni našly. Její lebka dostala jméno Zlatý kůň podle vápencového návrší, v němž se známé jeskyně nachází.

„Tady vidíte horní patro, velké střední patro, spodní patro. Když si přiblížíme jednotlivé části, můžeme studovat třeba pukliny i to, jak jeskynní prostory vznikaly. Teď jsem právě najel na část, která je propojením spodního a středního patra. Do dnešního dne neexistovala přesná mapa těchto prostor,“ ukazuje zcela nový 3D model Koněpruských jeskyní geoinformatik Jiří Šindelář.

Jeskyňářům to přináší důležité informace. „Z Koněpruských jeskyní dosud máme akorát ty klasické mapy, ale těžko si člověk promítne, jak to všechno vypadá v kontextu, jaké jsou návaznosti mezi jednotlivými chodbami. Díky těmto detailním informacím teď můžeme zavádět například některé ochranářské metody, cíle, můžeme podle nich plánovat další speleologický výzkum,“ potvrzuje Karel Drbal ze Správy jeskyní České republiky.

Čtěte také

Vytvořit digitální kopii Koněpruských jeskyní nebylo podle Jiřího Šindeláře vůbec snadné. „Představte si, že máte naskenovat prostor, do kterého se vám sotva vejde hlava. Visíte na jednom laně ve třicetimetrové výšce, nesmíte spadnout, to nechcete, ale zároveň musíte při té cestě dolů a nahoru natáčet,“ popisuje.

V největším prostoru Koněpruských jeskyní, Proškově dómu, byla v 50. letech minulého století nalezena kostra pravěké ženy. „Jak se ukázalo, jde o ženu, která nese nejstarší známý genom moderních lidí,“ připomíná geoinformatik.

Díky speciální metodě teď věci zjistili, jak konkrétně vypadal obličej této ženy. „Má robustní tvář. Porovnali jsme dalších třicet jedinců, 35 až 45 tisíc let starých, a ukázalo se, že ve srovnání s ostatními měla tato žena opravdu veliký, řekl bych až obrovský, mozek a velmi robustní čelist, která se spíše podobá neandrtálcům,“ líčí Jiří Šindelář.

Návštěvníci Domu přírody Českého krasu uvidí reálný model Koněpruských jeskyní v příštím roce.

Spustit audio

Související