Všech 16 budějovických základních škol postupně přivítá přes sto nových žáků z Ukrajiny

18. duben 2022 08:02

Českobudějovická radnice spustila proces přerozdělování ukrajinských dětí do všech šestnácti městských základních škol. V daném termínu přijdou do školy žáci se zákonným zástupcem a na místě už na ně čeká učitelka i tlumočník. Celkem se tak do lavic začlení více než stovka dětí a mladistvých z této válkou zmítané východoevropské země.

Nové žáky přivítali například na základní škole Pohůrecká. Do své třídy 9.A je uvedla třídní učitelka Janka Kalousová. „Normálně budou chodit na všechny předměty, takže se uvidí, jak to dopadne,“ řekla.

Jednou z nových žaček je Saša. „Pocházím z Doněcké oblasti, je mi čtrnáct let. Doma jsme se učila v takové menší škole a tahle nová je celkem velká. Moc se mi tu líbí a těším se, až budu moct poznat nové spolužáky. Také se mi hned zalíbila paní učitelka,“ komentovala.

Čtěte také

Na základní škole Pohůrecká dosud přijali sedm dětí z Ukrajiny, teď jich přibylo dalších pět. Zamíří převážně na druhý stupeň. Podle zástupce ředitelky Petra Pouzara není s integrací žádný problém. „U nás to probíhá bez problémů. Dokonce vím, že s holčičkou ze šesté třídy už si spolužáci chodí hrát i ven, takže je naprosto spokojená a dělá i pokroky v českém jazyce,“ popsal.

Pro ukrajinské děti radnice původně určila základní školu Nová v centru města. Ta se ale rychle zaplnila, a proto bylo nutné další žáky rozdělit i do ostatních škol.

Hlavním kritériem pro přidělení daného žáka byla spádovost. „V zásadě to je jediné kritérium, které jsme měli, protože jsme nechtěli, aby nám děti zbytečně cestovaly po městě, a ještě jsme zohlednili, aby do stejné školy nastoupili sourozenci,“ dodal náměstek primátora Tomáš Chovanec.

V červnu pak město vypíše speciální termín pro zápisy ukrajinských dětí do základních škol.

Spustit audio

Související