Vrbenské rybníky po zimě ožívají, v květnu už tu bude přes sto druhů hnízdících ptáků

divoká kachna, polák
divoká kachna, polák
0:00
/
0:00

S nastupujícím jarem můžeme začít vyhlížet návrat nejrůznějších opeřenců. Jednou z lokalit, která bude brzy plná ptačího štěbetání, jsou Vrbenské rybníky u Českých Budějovic.

„Nejdřív tady začnou hnízdit husy, pak se přidají další druhy kachen a koncem března a v dubnu začnou přilétat pěvci jako rákosník, slavík modráček a slavík obecný. Už v květnu tu bude přes sto druhů hnízdících ptáků,“ říká ornitolog Jan Riegert.

Mnozí z nich budou rozhodně i slyšet. „Je tu především kolonie racků, která se postará o většinu hluku. Nikdy není klidná, neustále se z ní někdo ozývá,“ popisuje ornitolog.

Ten se kromě pozorování ptáků věnuje také kroužkování. „Díky tomu se dá zjistit spousta věcí o zvířatech, třeba jak dlouho žijí, jestli jsou věrní hnízdištím. Existují databáze, kde se schraňují data o ptácích, které někdo zahlédl a díky kroužku identifikoval,“ vysvětluje.

Vzácný kus přírody hned za městem. Vrbenské rybníky jsou jediným hnízdištěm kolpíka v republice

Cesta po hrázi

Je to rarita. V těsné blízkosti velkého města nachází útočiště stovka vzácných druhů ptáků. Vrbenské rybníky u Českých Budějovic jsou významnou lokalitou pro hnízdění i zimování vodního ptactva.

Na Vrbenských rybnících Jan Riegert s kolegy například každoročně kroužkuje kolpíky bílé. „Jsou z toho poměrně zajímavé výsledky. Ukazuje se, že každou sezónu pták hnízdí na jiném místě Evropy, takže má poměrně široký rozptyl,“ dodává.

V koutu přírody, který leží v těsné blízkosti Českých Budějovic, se hojně vyskytují kachny divoké. Již brzy tu lidé budou moci vidět i jejich mláďata, podle ornitologa se začnou objevovat v březnu.

Putování po okolí Vrbenských rybníků s ornitologem Janem Riegertem nabízí magazín Vltavín. Dále přináší perly z rozhlasového archivu – povídání o bugatce z roku 1911 natočené v roce 1966 a nahrávky o Atlantidě v Písku a staré studně z 15. století.

Spustit audio

Související