Četnickou stanici byste v Putimi nenašli a Švejka nepotkali, zato Jana Cimburu ano
Ve Vltavínu se vypravíme za Jaroslavem Haškem, přesněji řečeno za jeho literárními postavami a do míst, která jsou s ním spjata. Poté si připomeneme krásně sametový hlas Jiřiny Jiráskové natočený v Malenicích nedaleko Volyně a na závěr se vydáme na městské hradby do Třeboně.
Spisovatel Jaroslav Hašek zemřel 3. ledna 1923, takže je namístě jej připomenout a dvě archivní nahrávky, které na vás čekají, zavedou do Putimi a do Lipnice nad Sázavou.
Možná jste v Putimi někdy byli a možná znáte onen kamenný most a domek, ke kterému Josef Švejk přichází ve filmovém zpracování a ve kterém měla být četnická stanice.
A co myslíte, byla tam doopravdy? V českobudějovickém rozhlasovém archivu jsme objevili audionahrávku ze šedesátých let, kterou přímo v Putimi natočil tehdejší redaktor budějovického rozhlasového studia Ivo Emr. Ten se zeptal například pamětnice první světové války paní Babákové, jak to bylo s četnickou stanicí známou z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.
Dopředu prozradíme, že odpověď je záporná, ale řeč se stočí také na Josefa Baara, strýčka Jindřicha Šimona Baara, a na Jana Cimburu, který skutečně žil v Putimi a stal se předlohou pro stejnojmenný román.
Další reportáž pochází z roku 2000 a vznikla přímo v kapli na hradě v Lipnici nad Sázavou. Natočil ji redaktor Jaroslav Klíma pro předchůdce Vltavínu, pořad Světozor.
V létě roku 1992 vyjel redaktor Josef Martíšek z Českých Budějovic do Malenic u Volyně a natočil tam rozhovor s herečkou, a tehdy vlastně i ředitelkou Divadla na Vinohradech, Jiřinou Jiráskovou.
To bude třetí příspěvek vylovený z archivu českobudějovické rozhlasové stanice a v posledním, čtvrtém, který vznikl v roce 2002 s archivářem Alešem Stejskalem, se dozvíte neuvěřitelně zajímavé informace o třeboňských hradbách a zatopených podzemních chodbách na jižní straně Třeboně.
Související
-
Vánoční speciál Vltavínu – z Pohádkové kovárny přes Radonickou tvrz až k požehnání lokomotivě
Vánočně laděné vydání magazínu Vltavín zpestříme pohádkovými nebo nadpřirozenými příběhy a jedním splněným snem, který se splnil právě o adventu.
-
L. M. Pařízek, jihočeský rodák, cestovatel a dobrodruh, ze svých cest napsal přes třicet knih
Celým jménem Ladislav Mikeš Pařízek. Pamatujete si na něj? Možná máte ještě doma některou z jeho knížek, například Jezero Manyara, Afrika pod maskami nebo Prales leopardů.
-
Vltavínský cirkusový speciál!
O cirkusu a lidech z cirkusu. Poslechněte si archivní záznamy z let 1968 a 1972 se vzpomínkami někdejších cirkusáků, cirkusových hudebníků, krotitelů a rodinných členů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.