Viktorie Hanišová: Pozůstalost. Jak dopadne setkání, které si Tomáš a Helenka naplánovali před dvaceti lety

27. listopad 2022

Tomáš Borecký alias Thomas Borg, úspěšný herec, producent a dokumentarista, se po dvaceti letech života v Americe vrací do Prahy. Má se tu setkat s Helenkou, s níž si byl kdysi velmi blízký…

Čte: Josef Kaluža
Napsala: Viktorie Hanišová
Dramaturgie: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 12. 3. 2022

Příběh o jednom setkání, které bylo naplánované dvacet let, napsala současná česká autorka Viktorie Hanišová. Povídka Pozůstalost vyšla v souboru s názvem Dlouhá trať, v roce 2020 ho vydalo nakladatelství Host.

Prozaička a překladatelka Viktorie Hanišová (1980) vystudovala anglistiku a germanistiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Debutovala v roce 2015 příznivě přijatým románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery.

V roce 2018 následoval román Houbařka rozvíjející téma dětského traumatu a zneužívání, jehož děj je zasazen na Šumavu. V následujícím roce získala tato kniha druhé místo v soutěži o cenu Johanna Steinbrenera, která se každoročně uděluje na festivalu Šumava Litera.

Volnou trilogii knih o mateřství zakončila Viktorie Hanišová v roce 2019 románem Rekonstrukce o dopadech sebevraždy rodiče na dítě.

V roce 2020 jí vyšla povídková sbírka Dlouhá trať, ohledávající různé podoby životních krizí. Její poslední kniha Beton a hlína (2021) formou rozhovorů sleduje možnosti udržitelného života ve městech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?