Věra Nosková: Rušivý mužský element

10. leden 2020

Jasně, přijedu. Ale promiň, že se tak ptám, bude doma tvůj muž? Nebude, odvětí se smíchem v hlase Jitka a já se k ní teprve teď začínám naplno těšit.

Její celoživotní partner není alkoholik, psychopat, gambler. Je to normální chlap. Ale chlapy většinou nebaví jen naslouchat, potřebují se prosazovat, soupeří.

Kdo je tu nejchytřejší? Kdo ví o všem své? Kdo má zkušenosti a nedělá si o světě a lidech iluze? Chvilku vyslechne naše, podle něj naivní, řeči a pak nás opravuje, poučuje, uvádí vše na pravou míru. Zabrousí na politickou situaci českou potažmo světovou, hodnotí špatné strategie lídrů.

Díváme se s Jitkou po sobě s nervózním poškubáváním rtů. Chtěly jsme si popovídat o starých mladých časech, o tom, po čem toužíme, co plánujeme... Jenže ten její Libor ovládl prostor, vzal nám řeč, vydýchává vzduch.

Bylo mnohokrát pozorováno, že když přichází mezi neznámé děti, třeba ve školce, holčička, stojí hodiny i dny opodál a pozoruje jejich hru, vztahy, pravidla hry, pak nenápadně přistoupí a přátelsky se zapojí.

Chlapeček přichází naprogramován přírodou coby zárodek samce, aby ovládl prostor, zaujal skupinu, nastavil svá pravidla a zvítězil. Vymezuje se, kritizuje, nadužívá slovo já.

Nemůže za to ani on, ani manžel mé přítelkyně. Stačí se dívat na dokumentární filmy o primátech, kde vidíme, že samci jsou tak evolucí vytvořeni. Samičky kooperují, zajímají je příběhy jiných jedinců, umějí víc naslouchat.

Každé pohlaví má své priority a strategie. Je zajímavé a přínosné s muži žít. Ale potřebujeme občas být – holky s holkama.

autor: Věra Nosková | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová