Věra Hlaváčková: Svátek práce
Je to dilema – máme oslavovat svátek práce. Prací? Anebo mít volno a oslavovat odpočinkem?
Před sametovou revolucí měl každý občan „právo na práci“, což znamenalo, že musíte někde pracovat, nebo aspoň obdržet razítko. Pro umělce na volné noze, to nebylo snadné.
A nepracovat, znamenalo kriminál.
Dnes máme sice nezaměstnanost, ale zároveň máme víc volných pracovních míst, než je nezaměstnaných. A ti co chtějí a umějí pracovat, se nikdy o práci bát nemusí, ať už vládne kdokoli.
Když jsem chodila na první stupeň základní školy, tak jsme se těšili na První máj. Pionýrská uniforma, volno ve škole, průvody s alegorickými vozy, co slibovaly splnit plán pětiletky, nafukovací balonky a zadarmo kino s nějakým ideově prověřeným filmem.
Vyrostla jsem, svět kolem mě se naštěstí změnil a já si našla své povolání.
Pro mě je práce zároveň koníčkem, posedlostí, naplněním, a tak vlastně oslavuji každým dnem.
Z celého dne nejvíc hodin prospíme a strávíme v zaměstnání, takže práce nám zabere většinu života. Ano, každý nemá to štěstí jako já, ale všichni můžeme pracovat tady, v našem krásném Česku. Můžeme se radovat, jakou zemi jsme si vybudovali, a být hrdí na práci všech, kteří pracovali před námi, kteří se snaží co nejlépe teď a vychovat dobře generaci další, aby pracovala poctivě a hrdě pro svoji zemi. I po nás.
Koupila jsem si nové vlaječky a vyvěsím je do oken, protože jsem hrdá Češka! A oslavím svátek práce tak, že uvařím pro svoji rodinu skvělý oběd, upeču moravské buchty a vyžehlím tu kupu prádla, na kterou mi v posledních dnech už nezbyla síla, ani chuť.
A budu se radovat, že druhý den mám tu možnost jít opět... do práce.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka