Věra Hlaváčková: Klení

1. únor 2023

Když máte děti, máte taky velkou zodpovědnost a kladete si spoustu otázek. Jedna zásadní zní – jak dítě vychovávat? Má být slušné a hodné? A nebude mít potom problémy v tomto tvrdém a konkurenčním životě?

Koukám, maminka vede za ruku chlapečka a zlobí se: „Nemluv sprostě, krucinál!“ Opodál hrají kluci fotbal a řvou na sebe v jednom kuse: „Ty vole! Seš vůl, nebo co? Vole, přihraj!“

Jedu v trolejbusu s partičkou krásných, náctiletých slečen a červenám se nad jejich slovníkem. Říkají si dámskými pohlavími, častují se pánským přirozením a já se musím držet, abych jim něco neřekla. Neřeknu, protože se bojím, kam by mě poslaly.

Vzpomínám si na svoji babičku, velmi zbožnou, která taky často klela a pak se vždycky rychle pokřižovala, aby jí to bylo odpuštěno. Její „Jéžiši Kriste“ nebo „propánaboha“ a běžné „panebože“. A když byla překvapená, volala „jéžkovy voči“. Ale to se pak pokřižovat nemusela.

Generačně se mění všechno i naše nadávky. Když dnes někomu řeknete „Ty seš ale vůl“, tak se už nikdo neurazí.

A není to jenom ve sprostých slovech. Slyšela jsem tatínka, který velmi vehementně obhajoval svého násilnického a zlého syna: „Vychoval jsem ho tak, aby si nenechal nic líbit a udeřil dřív, než někdo udeří jeho.“

Mění se spousta věcí, ale jedno myslím zůstává. Děti se nejlépe učí pozorováním, co vidí, to většinou napodobují. Takže možná bychom se občas, ty vole, měli zamyslet.

autor: Věra Hlaváčková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Věra Hlaváčková: Silvestr

    Poslední den v roce má svátek Silvestr a všichni ho slavíme, i když vlastně žádného Silvestra neznáme, aspoň já ne. A tak je jméno Silvestr v naší zemi nejoslavovanějším.

  • Věra Hlaváčková: Advent

    Období adventu je pro někoho krásným časem čekání a příprav na Štědrý den a pro jiného časem hektického šílení. Mám ráda rituály spojené s adventní nedělí.

  • Věra Hlaváčková: Šok 21. století

    Jedu ráno do práce autobusem, hledám a šmátrám v kabelce a najednou se mi zastaví srdce a já zažívám šok 21. století. Zapomněla jsem si doma mobil!