Věra Hlaváčková: Náš bližní

21. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Holubi
0:00
/
0:00

Můj otec byl holubář, choval poštovní holuby a jezdil s nimi na závody. Kamkoli jste je odvezli, tak oni se spolehlivě vrátili zpátky domů.

Když jsem někomu popisovala, kde bydlím, bylo to snadné. „Půjdeš pod nádraží a ta nejpodělanější střecha je naše.“

Ale nemůžu říct, že bych k nim měla nějaký pozitivní vztah.

Každou neděli byl táta jako na trní. Seděli jsme třeba u oběda a najednou začal zvonit poplašný signál. Hlasitě a dlouho. Otec se vším praštil, letěl po schodech do holubníku, chytil holoubka, který přiletěl ze závodu - třeba z Polska - sundal mu plombu s identifikací, kterou měl na noze, vložil do zvláštních zapečetěných hodin a ty označily přesný čas doletu a číslo závodníka. Teprve potom vypnul ten příšerný alarm. Hodně pohodová neděle.

Jdu takhle jednou po náměstí, kolem kašny jako vždy spousta holubů a já přemýšlím, který z nich se tu jen zastavil, aby se napil na své dlouhé cestě domů, když najednou vidím, jak se takový velký chlap rozpřáhl nohou a nakopl jednoho z nich. Byla to rána, že se pták dvakrát otočil.

Zalapala jsem po dechu. Byla jsem překvapená takovou zlobou. Rozhlížím se kolem sebe, jestli to ještě někdo další viděl... ale nikdo... je tam jen takový stařičký, vetchý pán, kousek ode mě.

Podíval se na mě, nadechnul se, zaklel a vzápětí se rozběhnul a vší silou nakopnul toho chlapíka do zadku. Ten se vztekle otočil a už už chtěl začít nadávat, ale za ním stál jen malý stařeček, usmíval se a klidně mu povídá: „Tak, to abys věděl, jaký to je!“ A dál pokračoval v cestě, pomalu, co noha, nohu mine.

autor: Věra Hlaváčková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Věra Hlaváčková: Co se v mládí naučíš

    Stojím u přechodu pro chodce a čekám na zelenou. Najednou koukám, maminka se dvěma dětmi si to štráduje na červenou… A já si pomyslím něco peprného o rodičích a výchově.

  • Věra Hlaváčková: Nevděk

    Vím bezpečně, čím bych nechtěla být. Nechtěla bych být počasím. Počasí se nikdy nikomu nezavděčí. Ráno vstáváte, vykouknete z okna a už máte špatnou náladu.

  • Věra Hlaváčková: Identita

    Vstávat brzy a jít k zubaři, mi připadá jako jeden z nejhorších scénářů začátku dne. Jedete trolejbusem a každou zastávku se přemlouváte, abyste zůstali a nevystoupili.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.