Velký sbor, sólisté a velký orchestr. Opera Jihočeského divadla představila dvě rozsáhlé kantáty

5. březen 2023

Carmina Burana Carla Orffa a Kytice Bohuslava Martinů. Dvě velké kantáty, obě z roku 1937, představila posluchačům opera Jihočeského divadla na dvou koncertech v Českých Budějovicích. A protože uvádění kantát je pro divadelní operní praxi méně obvyklé, pozvali jsme do kulturního magazínu Kavárna šéfdirigenta Davida Švece.

„Měli jsme určité volno v programu, tak jsme přemýšleli, co tam dát, a šéf opery Tomáš Pilař přišel s tímto nápadem. Obě kantáty vznikly ve stejném roce, obě jsou pro velký sbor, sólisty a velký orchestr, což máme teď k dispozici. A pro orchestr je vždycky krásné, když vyleze z toho orchestřiště na jeviště,“ vysvětluje.

Rozhovor s šéfdirigentem jihočeské opery Davidem Švecem, který připomíná zajímavý příběh obou velkých hudebních děl, si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.