Mladý houslista Roman Červinka z Českých Budějovic zvítězil v mezinárodní soutěži talentů klasické hudby

23. leden 2023

Velká televizní show Virtuosos představila umění mladých talentovaných hudebníků, leckdy ještě dětí. V mezinárodní soutěži uspěl houslista Roman Červinka z Českých Budějovic a svou roli sehrála i jihočeská porotkyně.

Místo mezi porotci soutěže Virtuosos V4+ zaujala Gabriela Rachidi, ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. „Je to soutěž talentů klasické hudby, které hodnotí různé osobnosti, například i Plácido Domingo. Osobnosti potom pomáhají mladým talentům v jejich kariéře,“ popisuje.

Do soutěže se hlásí mnoho hudebníků ze zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Dvacet nejlepších postupuje do televizní show, nakonec je vyhlášen jeden vítěz z každé země.

Za Českou republiku v roce 2022 zvítězil šestnáctiletý houslista Roman Červinka, který pochází z Českých Budějovic. Ten říká, že hudba je pro něj tím nejdůležitějším v životě. „Bez ní bych si nedokázal život představit. Baví mě víc žánrů, ne jenom klasická hudba, ale samozřejmě chci, aby klasickou hudbu poslouchali i mladí lidé a aby nezanikla,“ dodává.

Rozhovor s účastníky hudební soutěže Virtuosos V4+ Gabrielou Rachidi a Romanem Červinkou si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.

Spustit audio

Související