Ve strážním koši s R. A. Dvorským a Melody Boys a příběh kapelníka, který předběhl dobu, ale slávy se nedočkal
Slowfox Ve strážním koši Vladimíra Eddyho Fořta můžete znát z podání skupiny Kamarádi táborových ohňů neboli KTO. Na začátek půlhodinky V náladě swingu, potažmo jazzu pro vás ale máme opravdu stařičkou verzi v podání orchestru R. A. Dvorského a jeho Melody Boys z roku 1935, která vyšla na zájmové etiketě Ahoj na neděli, jíž chtěla tehdy firma Ultraphon uspokojit příznivce sportu a pobytu na čerstvém vzduchu.
Gary McFarland
Skladatel, aranžér, kapelník a vibrafonista Gary McFarland, od jehož narození uplynulo 23. října 90 let, byl považován v šedesátých letech za génia jazzu a kritici každý jeho počin vysoce oceňovali. Z dnešního pohledu se však zdá, že se na tohoto rodáka z Los Angeles poněkud zapomnělo. Možná za to může skutečnost, že zemřel předčasně – v pouhých osmatřiceti letech.
Přitom je paradoxní, že Gary McFarland začal hudební kariéru dost pozdě. Prý ještě jako dvacetiletý nehrál na žádný nástroj a vůbec neznal noty. Na vojně se naučil hrát na vibrafon a pak už to šlo všechno rychle.
Nejdříve se Gary prosadil jako aranžér – například spolupracoval s Gerrym Mulliganem. Také s velmi příznivým ohlasem „jazzově“ upravil jeden broadwayský muzikál. Jeho velkou láskou byla bossa nova. Přátelil se Antoniem Carlosem Jobimem a aranžoval i se svým orchestrem natočil například skvělé album Big Band Bossa Nova se Stanem Getzem, ale od šedesátých let Gary McFarland nahrával převážně v náladě bossa novy vlastní sólové desky.
Boyd Raeburn
Právě uplynulo 110 let od narození vpravdě pozoruhodného, ale také pozapomenutého kapelníka a bas a tenorsaxofonisty Boyda Raeburna. Vedl ve čtyřicátých letech orchestr, který si ve svých ambiciózních aranžích v ničem nezadal s mnohem slavnějším bandem Woodyho Hermana a v jeho produkci se leckdy potkával swing s bebopem.
Boyd Albert Raeburn vystřídal coby saxofonista řadu tanečních kapel, ale v roce 1943 se mu povedlo sestavit vlastní band, který s malými pauzami a v různých inkarnacích vydržel zhruba sedm let. A zvláště v čase, kdy Raebernův band objevně aranžoval v duchu Igora Stravinského pianista George Handy, vznikly historicky zajímavé nahrávky, které předběhly čas. Druhou manželkou Boyda Raeburna byla velmi dobrá jazzová zpěvačka Ginnie Powell.
Související
-
Ragtime je stále vzrušující hudba, ale byly časy, kdy byl považován za něco ponižujícího
„Proč se vracím do období ragtime? Hlavně proto, že miluji všechny druhy hudby a mám neukojitelnou zvědavost. V té době nacházím kouzlo,“ řekl kdysi pianista Wally Rose.
-
Beat ve swingu Vojtěcha Dyka, mistrovský bubeník s čínským činelem a vzrušující francouzský souzvuk
V roce 2019 natočil Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Janáčkovou filharmonií živě v Ostravě album Deset let / Beat ve swingu. A jeho titulní song otevře pořad V náladě swingu.
-
Nové zpracování světoznámé balady Suzanne zpěvákem Gregorym Porterem je strhujícím zážitkem
Zuzana, to je to jméno, které je napsáno v kalendáři v den vysílání této swingové, potažmo jazzové nálady. A proto si dovolujeme začít roztomilou písní Jaj Zuzka, Zuzička.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.