Císařovna blues Bessie Smith svým mocným hlasem ovlivnila velké zpěvačky, jako byly Aretha Franklin nebo Janis Joplin
Mocný, oduševnělý hlas jazzové a bluesové zpěvačky Bessie Smith si získal nespočet fanoušků a vynesl jí titul Empress of the Blues, Císařovna blues. Bessie měla zásadní inspirativní vliv na takové velké zpěvačky, jako byly Billie Holiday, Aretha Franklin nebo Janis Joplin, a byla nejlépe placenou černošskou zpěvačkou dvacátých let.
Bessie Smith přišla na svět 15. dubna 1894, tedy před 130 roky, v Chattanooga v Tennessee, ve městě, které vedle ní proslavil Glenn Miller. Byla jedním ze sedmi dětí. Její otec, baptistický duchovní, zemřel brzy po jejím narození. V dívčím věku přišla i o matku a dva bratry, s dalšími sourozenci byla vychována u své tety.
Začala vystupovat jako pouliční zpěvačka, kterou na kytaru doprovázel jeden z jejích mladších bratrů. Vystupování na podiu ji učila legendární bluesová zpěvačka Ma Rainey.
Snad osobně nejoblíbenější písní Bessie Smith byl její hit z roku 1929 Nobody Knows You When You're Down and Out, Nikdo se k tobě nebude znát, když budeš na dně, autora pianisty Jimmyho Coxe. V září roku 1929 byla verze písně v podání Bessie Smith, vyprávějící o tom, jak rychle se prostopášný život může změnit k naprostému zchudnutí, nechtěně děsivě prozíravá v tom, že americký akciový trh se zhroutil jen o dva týdny později…
Čtěte také
Bessie Smith ve své kariéře spolupracovala s mnoha významnými jazzovými interprety, jako byli saxofonista Sidney Bechet, pianisté Fletcher Henderson a James P. Johnson, také zpívala s Louisem Armstrongem.
Koncem dvacátých let však její popularita poněkud zeslábla, i když na začátku swingové éry pokračovala ve vystupování. Bohužel, 26. září 1937 zemřela Bessie Smith na následky zranění, která utrpěla při automobilové nehodě u Clarksdale v Mississippi. Bylo jí jen 43 let.
Kromě historických nahrávek nezapomenutelné Bessie Smith obrátíme v pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu pozornost také ke koncertu, který uctí znamenitého českého jazzového autora, aranžéra i hudebníka Vlastimila Hálu, a také neopomeneme sté výročí narození patrně největší osobnosti west coast jazzu – trumpetisty, hráče na křídlovku, aranžéra a kapelníka Shorty Rogerse.
Související
-
Glenn Miller, který zahynul v mlze nad kanálem La Manche, přiblížil swing milionům lidí
S poetickou nadsázkou řečeno, prvního března by měly znít všechny swingující trombóny světa. Toho dne v roce 1904 se totiž narodil hudebník Alton Glen „Glenn“ Miller.
-
S jazzovou studentskou kapelou si zahrál i budoucí anglický král. A století od narození božské Sarah
Severokarolínská univerzita stráží dva malé poklady, altsaxofon a klarinet, na které hrál její dávný student a pozdější populární hudebník a kapelník Hal Kemp.
-
Do role muže, který v baru nad ránem utápí v alkoholu smutek, se dokonale vžil Frank Sinatra
První položka ve scénáři pořadu náleží vzorku domácí swingové produkce čtyřicátých let, jímž je nahrávka Milana Hally a jeho kapely. Jmenuje se jednoznačně, Boogie-Woogie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.