Glenn Miller, který zahynul v mlze nad kanálem La Manche, přiblížil swing milionům lidí na celém světě
S poetickou nadsázkou řečeno, prvního března by měly znít všechny swingující trombóny světa. Toho dne v roce 1904, tedy před 120 roky, se totiž v městečku Clarinda na severozápadě státu Iowa narodil Alton Glen „Glenn“ Miller. Za čtyři desítky let znal jméno tohoto kapelníka a trombonisty celý svět.
In The Mood, V náladě, tato skladba autora, černošského saxofonisty Joea Garlanda byla bezpochyby největším světovým šlágrem orchestru Glenna Millera, ale v pořadu V náladě swingu jsme vám ji z dobrých důvodů zahráli v podání českobudějovického Rozhlasového swingového orchestru pod vedením Václava Hlaváče v nahrávce z roku 2007.
Ale dál už v pořadu budou mít místo pouze nahrávky orchestru Glenna Millera jako Sunrise Serenade, A String of Pearls, American Patrol, Chattanooga Choo Choo nebo Moonlight Serenade.
Čtěte také
Samozřejmě s vyprávěním o životní a muzikantské cestě Glenna Millera, který přišel s velmi úspěšným receptem, že klarinet bude hrát melodickou linku s tenor saxofonem držícím stejnou notu, zatímco tři další saxofony budou ladit v jediné oktávě.
Glenn Miller nebyl první, kdo s tímto pojetím přišel, ale byl prvním, kdo jej dovedl téměř až k dokonalosti a přiblížil swing milionům posluchačů na celém světě.
Glenn Miller byl také vlastenec, vstoupil do armády a za druhé světové války si se svým The Army Air Force Bandem získal na Britských ostrovech přízeň nejen mnoha vojáků, ale též civilistů.
Bohužel, životní stopa Glenna Millera se ztratila v mlze nad kanálem La Manche před Vánocemi roku 1944.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.