Brit Ray Noble byl úspěšný autor, kapelník, herec i komik a jeho skladby si osvojili R. A. Dvorský nebo orchestr Karla Vlacha

15. prosinec 2023

Jak napsal jeden hudební novinář: „Písně od anglického kapelníka a skladatele Raye Noblea jsou do značné míry tím důvodem, pro který se mnozí ohlédnou do minulosti a říkají: Takové písně už se nepíšou.“

A aniž bychom očerňovali tvorbu autorů posledních desetiletí, skladby jako ty od Raye Noblea dnes už prostě nevznikají. Můžeme snést řadu nestárnoucích standardů potvrzujících tato slova: Goodnight Sweetheart, The Touch Of Your Lips, Cherokee, I Hadn't Anyone Till You, The Very Thought Of You, Love is the Sweetest Thing a řadu dalších.

A ty si můžete poslechnout v podání autorském, ale i orchestru Karla Vlacha, Harryho Connicka Jr., Mose Allisona, Cheta Bakera a také orchestru Slávy Kunsta s Bajo triem 81.

Má to přímý důvod. V neděli 17. prosince uplyne 120 roků od narození Raye Noblea, který dokázal v Americe prorazit nejenom jako kapelník a autor, ale také jako hollywoodský herec a komik.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.