Swing z nelaskavých časů protektorátních – od orchestrů Karla Vlacha, R. A. Dvorského a Jaroslava Maliny
Dne 28. října 1939, v den výročí založení samostatného československého státu, proběhly v Praze protinacistické demonstrace a nepokoje. A tehdy začala cesta k dalšímu historicky významnému datu, k 17. listopadu, ve smutném osudu studenta Jana Opletala, který přerostl v protest proti nacistickým uchvatitelům.
Pro navození dobové protektorátní atmosféry ve sváteční swingové, potažmo jazzové půlhodince jsme vybrali několik dobových snímků z našeho žánru.
Jde především o nahrávky ze vskutku nelaskavých časů od skvělého orchestru Karla Vlacha, ale také R. A. Dvorského a Jaroslava Maliny. A k tomu přineseme vzpomínky na swing a válečná léta pozoruhodného pianisty, skladatele a aranžéra Leopolda Korbaře a populárního zpěváka Arnošta Kavky.
Související
-
Před 150 roky přišel na svět „otec blues“ W. C. Handy, autor nesmrtelného St. Louis Blues
Vstup do swingové a jazzové nálady je svěřen Karlu Vlachovi a jeho orchestru a vpravdě letitému standardu St. Louis Blues. Uplyne totiž 150 let od narození autora skladby.
-
Kdo by nechtěl být šťastný s orchestrem Slávy Kunsta a poslechnout si jazz od slavné písničkářky
Do swingové, potažmo jazzové nálady vstoupíme roztomilou maličkostí. V roce 1962 vydal Supraphon album se čtyřmi skladbami The Crazy Ragtimers s orchestrem Slávy Kunsta.
-
Ve strážním koši s R. A. Dvorským a příběh kapelníka, který předběhl dobu, ale slávy se nedočkal
Slowfox Ve strážním koši můžete znát z podání skupiny Kamarádi táborových ohňů. My pro vás ale máme opravdu stařičkou verzi od orchestru R. A. Dvorského a jeho Melody Boys.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.