Když slunce ustoupí dubnovým přeháňkám a Boss pozvedává populární písničky
K tomu měsíci patří přirozeně dešťové přeháňky. Dubnové přeháňky, April Showers, vplynuly také do názvu oblíbeného swingového standardu. Před časem jsme vám jej hráli v podání bandu Lese Browna. Dnes se však u této svým vznikem více než stoleté skladby zastavíme znovu – nejprve v podání orchestru populárního britského swingaře, trombonisty Teda Heatha.
Tento muzikálový song Louise Silverse a George Barda „Buddyho“ De Sylvy je starý 104 let. Jako první jej v broadwayském muzikálu Bombo zpíval a snad nejvíce proslavil legendární Al Jolson. Ale pravý rozpuk této písně přišel až v pozdějších letech.
Vokálních verzí bylo pochopitelně více vzhledem k původu skladby. Zpívali ji Bing Crosby, Steve Conway, Judy Garland, Eddie Fischer, Joni James nebo Teddi King, velmi talentovaná zpěvačka původem z Bostonu.
V padesátých letech Teddi King vystupovala při koncertech věhlasného britského pianisty George Shearinga, zpívala i v Las Vegas a měla také menší popové hity. Velkou pochvalu sklidilo její sólové album z roku 1959, nazvané All The Kings´ Songs, Všechny ty písně králů, čímž byli myšleni Frank Sinatra a Nat King Cole a jejich typický repertoár – s písničkou April Showers se slovy: „Život není dálnice posetá květinami. Přesto má pořádnou porci blaženosti. Když slunce ustoupí dubnovým přeháňkám.“
V pořadu se zastavíme také u toho, že 14. dubna před sto roky přišel na svět v Chicagu vynikající jazzový tenorsaxofonista Gene Ammons, známý svým mohutným výrazem a zvukem a „oduševnělými“ improvizacemi se sklonem k blues. Jeho otec byl průkopnický boogie-woogie pianista Albert Ammons.
Pokud jde o sólové nahrávky, Gene Ammons, mající přezdívky Boss a Jug, byl vysoce oceňován pro své melodické variace, které pozvedly o dost výše písně spíše z oblasti popu. Vhodným příkladem může být balada autora hudby Victora Younga My Foolish Heart, která se stala v podání tenorsaxofonisty Genea Ammonse a jeho sextetu v roce 1950 dokonce rhythmandbluesovým hitem.
Související
-
Duben v Paříži i v Portugalsku můžete alespoň na chvilku prožit ve swingové, potažmo jazzové náladě
Hned v úvodu pořadu můžete na chviličku prožít Duben v Portugalsku, podle skladby autora Raula Ferrãa s lehce swingujícím orchestrem německého kapelníka Berta Kaempferta.
-
Evergreeny orchestru Glenna Millera trochu volněji a těžké začátky velké bluesové legendy
Půlhodinka V náladě swingu opět přináší pestrou nabídku hudby, která nikdy nezestárne. Úvod věnujeme swingovým evergreenům orchestru Glenna Millera v relaxovaném podání.
-
Najednou je jaro, a to se sluší přivítat příjemným jarním swingem
Swingová, potažmo jazzová nálada ponese jarní příznak. K náležitému instrumentálnímu entrée legendárního kytaristy Djanga Reinhardta budou připojeny dva „jarní“ standardy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.