Včelaři opět vytáhli do boje proti parazitovi, který každoročně zničí řadu včelstev

Včelí mor se na Liberecku šíří od letošního jara, podle včelařů úředníci nejednají dost rychle
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Včelí mor se na Liberecku šíří od letošního jara, podle včelařů úředníci nejednají dost rychle

Také včely potřebují lékaře. O zdravotní stav tohoto užitečného hmyzu se nestarají veterináři, ale samotní včelaři. Pravidelná péče je otázkou života a smrti celých včelstev. Když včelaři zanedbají prevenci proti varroáze, můžou o včely přijít.

„Tady v plastovém sáčku mám desky s kyselinou mravenčí, kterou léčíme včelstva. Desky se vkládají pod víko do úlu tak, aby mohla kyselina mravenčí proudit skrz celý úl a včely,“ ukazuje včelař Josef Beneš, který má včelín u Předenic na Prachaticku.

Kyselina mravenčí je toxická pro roztoče, který parazituje na včele. „Ve chvíli, kdy vložím kyselinu do úlu, roztoč hyne a padá na dno. Roztoči jsou dnes v podstatě v každém včelstvu, naším cílem je neustále množství redukovat,“ dodává Josef Beneš.

Ten používá i další léčebné preparáty. „Tohle léčivo se kápne na papírek, ten se zapálí a s tím kouřem se odpaří účinná látka. Vyplní úlový prostor včetně včelího hroznu a opět hubí roztoče na včelách. Stejně jako kyselina mravenčí není toxická pro včelu,“ popisuje.

Včelaři doufají, že bude o něco chladnější zima než v letech minulých. „Každá chladná zima je pro včelu paradoxně výhodná, protože včely se stáhnou do hustšího chomáče a matky přestanou plodovat. Plod je potravou pro roztoče, který se nemůže množit ve chvíli, kdy plod není,“ vysvětluje včelař.

To, jestli byla léčba úspěšná, poznají včelaři až v březnu. Právě na jaře totiž kontrolují kondici včelstev.

Spustit audio

Související